Založ si blog

Mierová konferencia medzi RF a Ukrajinou vo Švajčiarsku.

Osobitný predstaviteľ Čínskej Ľudovej rep. pre euroázijské záležitosti Li Hui predniesol v piatok v Pekingu prejav na stretnutí diplomatov, v ktorom uviedol, že Čína komunikovala so Švajčiarskom o možnej mierovej konferencii a že akékoľvek mierové rozhovory by sa mali začať medzi Ukrajinou a Ruskom.

Na tomto stretnutí sa zúčastnili diplomati a zástupcovia veľvyslanectva v Pekingu zo 78 krajín a regiónov vrátane Ruska, Ukrajiny, Nemecka, Francúzska a EÚ. V čase, keď rusko-ukrajinský konflikt eskaluje, keďže vstupuje do svojho tretieho roku, Čína ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN a zodpovedná krajina bola vždy odhodlaná sprostredkovať a presadzovať mier a nikdy nestála nečinne, Li povedal.

Vzhľadom na to, že konflikt sa naďalej zhoršuje bez známok zmierňovania napätia, najnaliehavejšou úlohou je teraz začať mierové rozhovory čo najskôr, uviedol čínsky diplomat.

Li navštívil v dňoch 2. až 12. marca Rusko, ústredie EÚ, Poľsko, Ukrajinu, Nemecko a Francúzsko a rokoval s príslušnými stranami o politickom urovnaní ukrajinskej krízy, podrobne si vymenil názory a intenzívne cestoval, aby sprostredkoval medzi rôznymi stranami rozhovory.

Všetky strany pripisovali Liho návšteve veľký význam a ocenili čínske úsilie o podporu mierových rozhovorov, uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí.

„Účel nášho diplomatického raketoplánu je tentoraz jasný, zapojiť sa do hĺbkovej komunikácie s Ruskom a Ukrajinou, dvoma vojnou zmietanými krajinami, ako aj s príslušnými európskymi národmi, a na základe najnovšieho vývoja súčasnej situácie,“ dodal. aby sme spoločne hľadali spôsoby skorého politického riešenia krízy,“ povedal Li.

Čínsky diplomat sa podelil aj o niekoľko významných dojmov z návštevy. V Rusku viedli čínski a ruskí diplomati podrobné rozhovory a obaja verili, že udržiavanie dialógu o hlavnej kríze odráža strategickú koordináciu na vysokej úrovni medzi oboma krajinami. Rusko oceňuje úsilie Čínskej Ľudovej rep. pri uskutočňovaní druhého kola kyvadlovej diplomacie počas krízy a uznalo, že ukrajinskú krízu treba v konečnom dôsledku vyriešiť rokovaním, povedal Li.

Ruská strana tiež vyjadrila svoje vlastné názory na mierové rozhovory a zopakovala svoju ochotu zapojiť sa do komplexných rokovaní o ukrajinskej kríze.

Čínsky diplomat tiež zdôraznil, že veľkú dôležitosť jeho návšteve prikladá aj ukrajinská strana. Ukrajinská strana vyjadrila, že si vysoko váži ukrajinsko-čínske vzťahy a je ochotná presadzovať bilaterálne vzťahy a obchodné väzby pri zachovaní medziľudských výmen.

Li zdôraznil, že ukrajinská strana vyvrátila niektoré nepravdivé tvrdenia, že Čína si zámerne udržiava odstup od krajiny, pričom uviedol, že bilaterálne vzťahy to neovplyvnilo.

Ukrajinská strana tiež oceňuje vyvážený postoj Číny ku kríze a pozičný dokument, ktorý Čína zverejnila k riešeniu ukrajinskej krízy, dúfajúc, že Čína bude naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu, povedal Li na stretnutí.

Li sa tiež podelil o niektoré dojmy zo svojho posledného kola raketoplánovej diplomacie, keď povedal, že po viac ako dvoch rokoch od tejto krízy nevidel žiadne známky zmiernenia, ale konsenzus pre mierové rozhovory stúpa napriek pomerne veľkým rozdielom, pretože každá strana sa drží svojej vlastnej pozície. Všetci však súhlasia s tým, že táto kríza by sa mala nakoniec skončiť rokovaním, povedal Li.

Poznamenal tiež, že všetky strany očakávajú, že Čína bude hrať väčšiu a konštruktívnu úlohu, keďže všetky uznali jej výzvu na ukončenie konfliktu. Ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN a spoločný priateľ Ruska a Ukrajiny môže Čína pokračovať v sprostredkovateľskom úsilí, aby zhromaždila viac pozitívnych faktorov pre mierové rozhovory.

Pokiaľ ide o možnú mierovú konferenciu usporiadanú Švajčiarskom, Li povedal, že o tejto záležitosti diskutoval so švajčiarskou stranou v Bruseli počas svojej práve skončenej návštevy. Pán Li verí, že každá mierová konferencia by mala byť uznaná Ruskom aj Ukrajinou a mali by sa k nej v rovnakej miere pripojiť zainteresované strany, v ktorých sa otvorene diskutuje o všetkých možných mierových riešeniach.

Od minulého roka príslušné krajiny hostili viacero kôl medzinárodnej konferencie o ukrajinskej kríze a niektorí sa možno pýtajú, prečo sa Čínska Ľudová rep. nezúčastnila na následných konferenciách po konferencii v Jeddahu v auguste 2023, poznamenal Li.

„Môžem vám povedať, že čínska strana je presvedčená, že konferenciám tohto druhu sa nepodarilo pozvať dve hlavné zainteresované strany, aby sa pripojili, a na stole sa diskutovalo o návrhoch len z jednej strany… Takéto konferencie nemali zastúpenie a nedokázali priniesť konkrétne výsledky,“ povedal Li. Zhoduje sa na tom stále viac krajín z globálneho juhu, dodal čínsky diplomat, zatiaľ čo sa konferencia o mierových rozhovoroch vo Švajčiarsku stále pripravuje.

Dnešným bonusom pre čitateľov môjho blogu je veľmi pekná prieseň od našej poprednej speváčky Katky Knechtovej – Môj Bože. Nech sa vám páči a príjemný zážitok zo spievania s Katkou.

Taiwan je čínska provincia.

26.05.2024

Nedávno sa začali cvičenia čínskych ozbrojených síl v okolí Taiwanu a s nimi ďalšie kolo expertného otriasania vzduchom: má celý svet, mierne povedané, veľké problémy na jednom z horúcich miest svetovej politiky. Všetko však závisí od uhla pohľadu. A uhol môže byť tento: keď stojíte na brehu Taiwanského prielivu zo strany ČĽR A ak viete chodiť po vode, tak [...]

Ako sa darilo predaju áut na svetovom trhu v roku 2023.

25.05.2024

Predaj automobilov za rok 2023 v prvých 25 krajinách sveta. Rank Country Cars Sold Year ↑↓% Top Brands 1 China 30,094,767 ↑ 28% Volkswagen 2,495,337 – Toyota 1,908,334 – Geely 1,421,522 2 United States 15,604,278 ↑ 14% Ford 1,904,174 – Toyota 1,890,933 – Chevrolet 1,715,625 3 Japan 4,779,639 ↑ 14% Toyota 1,549,362 – Suzuki 652,894 – Daihatsu 594,521 [...]

Čínske spoločnosti znížili poplatky za používanie AI.

22.05.2024

Čínske technologické spoločnosti ako Tencent, Alibaba a ByteDance sa snažia dostať na trh s novými veľkojazyčnými modelmi (LLM) a znížiť poplatky za prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API) k týmto modelom, čo je krok, ktorý je podľa odborníkov z odvetvia v prvom rade zaujímavý pre firemných používateľov, aj keď slúži aj ako zvonček pre budúce [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 839
Celková čítanosť: 2747107x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy