Premiér Čínskej Ľudovej rep. sa dnes stretol s americkou ministerkou financií.

Čínsky premiér Li Qiang sa v nedeľu, dnes stretol s americkou ministerkou financií Janet Yellenovou v Pekingu, kde naliehal na USA, aby spolupracovali s Čínou na dodržiavaní základných noriem trhového hospodárstva spravodlivej hospodárskej súťaže a otvorenej spolupráce a aby sa zdržali politizovania alebo nadmerného napínania tohto konceptu, národnej bezpečnosti, pokiaľ ide o hospodárske a obchodné otázky.

Ostro sledovaná cesta Yellenovej do Číny, ktorá zahŕňa stretnutia s vysokými čínskymi predstaviteľmi, podčiarkuje známky stabilizácie bilaterálnych vzťahov medzi Čínou a USA v rámci intenzívnejšej výmeny názorov medzi vysokými predstaviteľmi. USA však pokračujú v tvrdom boji proti čínskemu priemyslu a podnikom s tvrdeniami ako „nadmerná kapacita“, čo predstavuje riziko pre bilaterálny vzťah, uviedli odborníci.

Počas stretnutia v nedeľu ráno čínsky premiér povedal, že pod strategickým vedením oboch hláv štátov sa vzťahy medzi Čínou a USA v súčasnosti stabilizujú a Čína dúfa, že tieto dve krajiny môžu byť skôr partnermi než protivníkmi, so vzájomným rešpektom a mierovým spolunažívaním.

Li poznamenal, že Čína a USA ako dve najväčšie svetové ekonomiky majú hlboko prepojené ekonomické záujmy a posilnenie hospodárskej a obchodnej spolupráce má veľký význam pre rozvoj a globálny hospodársky rast oboch strán. Vyzval na posilnenie komunikácie a spoločné hľadanie spôsobov, ako zvládnuť a vyriešiť rozdiely.

Predovšetkým čínsky premiér povedal, že dúfa, že USA nebudú politizovať alebo preháňať koncepciu národnej bezpečnosti, pokiaľ ide o ekonomické a obchodné otázky, a že budú problémy s výrobnými kapacitami vnímať objektívne a dialekticky z trhovo orientovanej a globálnej perspektívy.

USA použili rôzne zámienky ako „obavy o národnú bezpečnosť“ na ospravedlnenie svojej neustále sa rozširujúcej represívnej kampane proti čínskym podnikom a výrobkom, aj keď americkí predstavitelia opakovane vyhlasujú, že sa nesnažia o oddelenie oboch ekonomík. V tom, čo sa zdá byť ďalším znakom ďalších represívnych opatrení, Yellenová nedávno upozornila na to, čo nazýva čínsky problém „nadmernej kapacity“.

Počas nedeľného stretnutia Yellenová povedala, že spoločným úsilím oboch strán sa vzťahy medzi USA a Čínou dostali na stabilnejší základ a USA oceňujú pokrok dosiahnutý v hospodárskom dialógu a spolupráci medzi USA a Čínou a neusilujú sa o „oddelenie “ od Číny.

Pozitívne signály

Yellenovej cesta, jej druhá od júla 2023, pritiahla širokú pozornosť v Číne aj na celom svete, pretože mnohí pozorne sledujú nový vývoj vo vzťahoch medzi Čínou a USA, ktoré sa často považujú za najdôslednejší bilaterálny vzťah na svete. Táto cesta spolu so sériou nedávnych výmen na vysokej úrovni zlepšila očakávania stabilných väzieb.

Niekoľko dní predtým, ako Yellenová dorazila do Guangzhou, juhočínskej provincie Guangdong, si vedúci predstavitelia oboch krajín zatelefonovali, čo analytici nazývajú „kotvou pre stabilizáciu vzťahov“. V Guangzhou sa čínsky vicepremiér He Lifeng stretol s Yellenovou a komunikoval „úprimne, pragmaticky a konštruktívne“.

„Návšteva Yellenovej v Číne vysiela pozitívny signál, ktorý ukazuje, že Čína a USA sú ochotné komunikovať a my to musíme plne potvrdiť,“ povedal Huo Jianguo, podpredseda Čínskej spoločnosti pre štúdie Svetovej obchodnej organizácie v Pekingu.

Huo poznamenal, že rozhodnutie vybrať si Guangzhou, ktoré je známe svojím ekonomickým rozvojom a otvorenosťou, ako prvú zastávku na Yelleninej ceste, naznačuje „pragmatický“ charakter návštevy, ktorá sa zameriava na komerčné otázky a podnikanie. „Zdá sa, že výber Guangzhou ako prvej zastávky bagatelizuje oficiálny tón… Yellenová je počas tejto cesty pragmatickejšia a ochotná mať kontakty so spoločnosťami, aby vytvorila uvoľnenejšiu atmosféru,“ povedal.

V nedeľu sa Yellenová v Pekingu stretla so starostom Pekingu Yin Yongom a navštívila Národnú školu rozvoja na prestížnej Pekingskej univerzite, kde podľa správ z médií viedla diskusie s učiteľmi a študentmi.

Zatiaľ čo cesta je vítaným znamením pre mnohých v Číne a na celom svete, niektorí zostávajú opatrní voči USA, pretože si všímajú neúnavnú kampaň Washingtonu proti čínskym podnikom a výrobkom.

„USA majú dlhodobý obojstranný prístup k Číne v tom zmysle, že sa snažia potláčať Čínu a zároveň s ňou spolupracovať. Musíme vidieť obe strany. Tvrdenie USA nemusí nutne znamenať prerušenie bilaterálnych vzťahov.“ A spolupráca nevyhnutne neznamená, že medzi týmito dvoma krajinami nebudú žiadne problémy,“ povedal He Weiwen, vedúci pracovník Centra pre Čínu a globalizáciu.

Povedal, že zatiaľ čo nedávne výmeny názorov medzi oboma stranami ukázali postupné zlepšovanie

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

USA nikdy nevyhrajú ekonomickú vojnu s Čínou.

12.04.2025

Zavedením 125-percentných ciel na čínske výrobky sa Donald Trump pokúsil oslabiť ekonomiku Čínskej ľudovej republiky. Napriek tomu, že export do USA tvorí menej ako 15 percent celkového čínskeho vývozu, ide o značný objem, ktorého dopady nemožno ignorovať. Ironicky, táto ekonomická vojna by sa napokon mohla obrátiť v prospech Číny. Potenciálne obmedzenia na [...]

ZSSK

Vlaky budúcnosti konečne aj na Slovensku: Tešte sa na nové súpravy a vyšší komfort

17.04.2025 00:00

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia.

musk

Putin prirovnal Muska k tvorcovi sovietskych rakiet. Čím je podľa neho posadnutý?

16.04.2025 20:53

Musk pred časom verejne vyhlásil, že sa s Putinom rozprával iba raz, a to pred ruskou inváziou na Ukrajinu a o vesmírnych technológiách.

rieka Kongo, potopená loď

Obrovská tragédia na rieke Kongo: Požiar a potopenie lode si vyžiadalo najmenej 50 mŕtvych, vyše 100 je nezvestných

16.04.2025 20:00, aktualizované: 20:22

Desiatky ľudí sa podarilo zachrániť, ale mnohí majú rozsiahle popáleniny.

Miloš Vučevič

Srbský parlament schválil novú vládu. Premiér je politicky neskúsený lekár

16.04.2025 19:05

Podľa Reuters bolo toto hlasovanie len formalitou.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 950
Celková čítanosť: 3146438x
Priemerná čítanosť článkov: 3312x

Autor blogu

Archív

Odkazy