Premiér Čínskej Ľudovej rep. sa dnes stretol s americkou ministerkou financií.

Čínsky premiér Li Qiang sa v nedeľu, dnes stretol s americkou ministerkou financií Janet Yellenovou v Pekingu, kde naliehal na USA, aby spolupracovali s Čínou na dodržiavaní základných noriem trhového hospodárstva spravodlivej hospodárskej súťaže a otvorenej spolupráce a aby sa zdržali politizovania alebo nadmerného napínania tohto konceptu, národnej bezpečnosti, pokiaľ ide o hospodárske a obchodné otázky.

Ostro sledovaná cesta Yellenovej do Číny, ktorá zahŕňa stretnutia s vysokými čínskymi predstaviteľmi, podčiarkuje známky stabilizácie bilaterálnych vzťahov medzi Čínou a USA v rámci intenzívnejšej výmeny názorov medzi vysokými predstaviteľmi. USA však pokračujú v tvrdom boji proti čínskemu priemyslu a podnikom s tvrdeniami ako „nadmerná kapacita“, čo predstavuje riziko pre bilaterálny vzťah, uviedli odborníci.

Počas stretnutia v nedeľu ráno čínsky premiér povedal, že pod strategickým vedením oboch hláv štátov sa vzťahy medzi Čínou a USA v súčasnosti stabilizujú a Čína dúfa, že tieto dve krajiny môžu byť skôr partnermi než protivníkmi, so vzájomným rešpektom a mierovým spolunažívaním.

Li poznamenal, že Čína a USA ako dve najväčšie svetové ekonomiky majú hlboko prepojené ekonomické záujmy a posilnenie hospodárskej a obchodnej spolupráce má veľký význam pre rozvoj a globálny hospodársky rast oboch strán. Vyzval na posilnenie komunikácie a spoločné hľadanie spôsobov, ako zvládnuť a vyriešiť rozdiely.

Predovšetkým čínsky premiér povedal, že dúfa, že USA nebudú politizovať alebo preháňať koncepciu národnej bezpečnosti, pokiaľ ide o ekonomické a obchodné otázky, a že budú problémy s výrobnými kapacitami vnímať objektívne a dialekticky z trhovo orientovanej a globálnej perspektívy.

USA použili rôzne zámienky ako „obavy o národnú bezpečnosť“ na ospravedlnenie svojej neustále sa rozširujúcej represívnej kampane proti čínskym podnikom a výrobkom, aj keď americkí predstavitelia opakovane vyhlasujú, že sa nesnažia o oddelenie oboch ekonomík. V tom, čo sa zdá byť ďalším znakom ďalších represívnych opatrení, Yellenová nedávno upozornila na to, čo nazýva čínsky problém „nadmernej kapacity“.

Počas nedeľného stretnutia Yellenová povedala, že spoločným úsilím oboch strán sa vzťahy medzi USA a Čínou dostali na stabilnejší základ a USA oceňujú pokrok dosiahnutý v hospodárskom dialógu a spolupráci medzi USA a Čínou a neusilujú sa o „oddelenie “ od Číny.

Pozitívne signály

Yellenovej cesta, jej druhá od júla 2023, pritiahla širokú pozornosť v Číne aj na celom svete, pretože mnohí pozorne sledujú nový vývoj vo vzťahoch medzi Čínou a USA, ktoré sa často považujú za najdôslednejší bilaterálny vzťah na svete. Táto cesta spolu so sériou nedávnych výmen na vysokej úrovni zlepšila očakávania stabilných väzieb.

Niekoľko dní predtým, ako Yellenová dorazila do Guangzhou, juhočínskej provincie Guangdong, si vedúci predstavitelia oboch krajín zatelefonovali, čo analytici nazývajú „kotvou pre stabilizáciu vzťahov“. V Guangzhou sa čínsky vicepremiér He Lifeng stretol s Yellenovou a komunikoval „úprimne, pragmaticky a konštruktívne“.

„Návšteva Yellenovej v Číne vysiela pozitívny signál, ktorý ukazuje, že Čína a USA sú ochotné komunikovať a my to musíme plne potvrdiť,“ povedal Huo Jianguo, podpredseda Čínskej spoločnosti pre štúdie Svetovej obchodnej organizácie v Pekingu.

Huo poznamenal, že rozhodnutie vybrať si Guangzhou, ktoré je známe svojím ekonomickým rozvojom a otvorenosťou, ako prvú zastávku na Yelleninej ceste, naznačuje „pragmatický“ charakter návštevy, ktorá sa zameriava na komerčné otázky a podnikanie. „Zdá sa, že výber Guangzhou ako prvej zastávky bagatelizuje oficiálny tón… Yellenová je počas tejto cesty pragmatickejšia a ochotná mať kontakty so spoločnosťami, aby vytvorila uvoľnenejšiu atmosféru,“ povedal.

V nedeľu sa Yellenová v Pekingu stretla so starostom Pekingu Yin Yongom a navštívila Národnú školu rozvoja na prestížnej Pekingskej univerzite, kde podľa správ z médií viedla diskusie s učiteľmi a študentmi.

Zatiaľ čo cesta je vítaným znamením pre mnohých v Číne a na celom svete, niektorí zostávajú opatrní voči USA, pretože si všímajú neúnavnú kampaň Washingtonu proti čínskym podnikom a výrobkom.

„USA majú dlhodobý obojstranný prístup k Číne v tom zmysle, že sa snažia potláčať Čínu a zároveň s ňou spolupracovať. Musíme vidieť obe strany. Tvrdenie USA nemusí nutne znamenať prerušenie bilaterálnych vzťahov.“ A spolupráca nevyhnutne neznamená, že medzi týmito dvoma krajinami nebudú žiadne problémy,“ povedal He Weiwen, vedúci pracovník Centra pre Čínu a globalizáciu.

Povedal, že zatiaľ čo nedávne výmeny názorov medzi oboma stranami ukázali postupné zlepšovanie

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

pápež

Pápež zo superveľmoci. Poháda sa Američan Lev XIV. s Trumpom? Bude ako František? Zmení cirkev?

08.05.2025 22:30

Čo sa dá očakávať od nového pápeža Leva XIV.? Zhodnotil to sociológ Gëzim Alpion z Birminghamskej univerzity, ktorý sa zaoberá vplyvom cirkvi na spoločnosť.

NATO / OTAN / Armáda SR /

Mimoriadna udalosť v útvare Ozbrojených síl SR. Vojak utrpel strelné poranenie

08.05.2025 21:19

Okolnosti udalosti sú predmetom vyšetrovania.

Lev XIV. / Robert Prevost /

Kto je nový pápež? Prvýkrát ním bude Američan, Lev XIV. zdôraznil potrebu mieru, časť príhovoru mal v španielčine

08.05.2025 20:04, aktualizované: 21:13

Nový pápež sa vo svojom prvom prejave poďakoval svojmu predchodcovi pápežovi Františkovi.

Trump

Trump zvažuje premenovať Perzský záliv, Irán túto úvahu odsúdil

08.05.2025 19:04

Myšlienka na zmenu názvu Trumpovi napadla po tom, čo sám vyhlásil, že by sa Mexický záliv mal volať Americký záliv.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 954
Celková čítanosť: 3167301x
Priemerná čítanosť článkov: 3320x

Autor blogu

Archív

Odkazy