V Čínskej Ľudovej rep. sa za 1. štvrťrok 2024 predalo viac ako 6,7 milióna automobilov.

Čínsky automobilový trh sa v prvom štvrťroku 2024 výrazne rozbehol, pričom výroba a predaj áut prekročili v tomto období 6,7 milióna kusov, ukázali v stredu údaje Čínskej asociácie výrobcov automobilov (CAAM).

Od januára do marca sa výroba automobilov medziročne zvýšila o 6,4 percenta na 6,6 milióna kusov, zatiaľ čo predaj automobilov vzrástol medziročne o 10,6 percenta na 6,72 milióna kusov, uvádza CAAM.

„Celkovo výroba a predaj áut v krajine zaznamenali v prvom štvrťroku rýchly rast, pričom osobné aj úžitkové vozidlá vykázali dobré výsledky. Prienik nových energetických vozidiel (NEV) na trh zostáva nad 30 percentami, zatiaľ čo vývoz áut zostáva na úrovni na vysokej úrovni a zohráva aktívnu úlohu pri riadení kontinuálneho rastu odvetvia,“ uviedol v stredu Chen Shihua, zástupca generálneho tajomníka CAAM, čínska centrálna televízia (CCTV).

Počas tohto obdobia vývoz áut z krajiny vyskočil o 33,2 percenta oproti predchádzajúcemu roku a dosiahol 1,32 milióna kusov.

Automobilový priemysel ako pilier národného hospodárstva zohráva dôležitú úlohu pri stabilizácii rastu a podpore zamestnanosti. Preto je podľa asociácie dôležité zintenzívniť úsilie na posilnenie dynamiky rastu odvetvia.

„Celkovo by sme nemali prikladať dôležitosť len podpore rastu predaja a výroby, ale tiež pomáhať zlepšovať kvalitu,“ povedal Chen. „Čína už dosiahla výhody v oblasti inteligentných prepojených vozidiel v sektore NEV a my by sme túto výhodu mali neochvejne upevniť a rozšíriť,“ povedal.

Chen vyzval na zavedenie cielených politík na podporu výmeny starých a nových áut s cieľom ďalej stimulovať spotrebu áut a prispieť k rozvoju vysokej kvality v tomto odvetví.

Prudký čínsky export automobilov a rastúci dopyt na domácom trhu sú podporované vládnym tlakom na nízkouhlíkový zelený rozvoj, podporovaný čoraz modernejším priemyselným systémom a vyspelým priemyselným reťazcom. USA a EÚ však podnikli protekcionistické kroky proti čínskemu vývozu áut v snahe obmedziť čínske technologické inovácie a dlhodobý hospodársky rozvoj.

Wang Wentao, minister obchodu Číny, v nedeľu v Paríži zdôraznil, že rýchly rozvoj čínskych výrobcov elektrických vozidiel je výsledkom neustálych technologických inovácií, dobre zavedeného systému dodávateľského reťazca a plnej konkurencie na trhu, nie dotácií.

Prečo skolabovali československé automobilky?

19.11.2025

Československo bolo od svojho vzniku známe silnou tradíciou v automobilovej výrobe. Po druhej svetovej vojne sa u nás vyrábali osobné aj nákladné automobily, dodávky a autobusy, ktoré si držali dobrú povesť doma aj v zahraničí. Až do konca 60. rokov dokázal domáci automobilový priemysel úspešne konkurovať zahraničným výrobcom. Začiatkom 70. rokov však vo svete [...]

Nemecko a Čína budú spoločne jednať 17. novembra v Pekingu.

15.11.2025

Čína a Nemecko prehlbujú finančný dialóg v čase historického obratu v obchode Štvrtý čínsko-nemecký finančný dialóg na vysokej úrovni sa uskutoční 17. novembra v Pekingu. Na jednaní budú spolupredsedávať čínsky podpredseda vlády Che Lifeng a nemecký vicekancelár a minister financií Lars Klingbeil. Tento významný hospodársky dialóg prebieha v období, keď Čína [...]

Čo povedal americký vojak reportérovi počas vietnamskej vojny r. 1969.

14.11.2025

V roku 1969 požiadal americký reportér jedného vojaka vo vojnovej zóne vo Vietname, aby poslal odkaz budúcim generáciám — správu, ktorá bude určená ľuďom o 50 rokov neskôr. Vojak sa nezamýšľal dlho. Povedal pravdu. Otázka reportéra: „Ak by si mohol poslať jednu správu Američanom do budúcnosti o 50 rokov, aká by bola?“ Vojak odpovedal:„Neposielajte svojich synov [...]

magyar s orbanom kombifoto

Orbán chce potopiť kandidátov Magyára aj cez „verejnoprávne“ médiá. Inštrukcie a otázky prišli listom

19.11.2025 17:52

Otázky sa spájajú s vládnou propagandou a miestami sú falošné, dokonca klamlivé.

Francúzsko OECD SR Ružička tajomník generálny zástupca

Zástupcom šéfa OECD bude po prvýkrát Slovák, Blanár hovorí o veľkom úspechu

19.11.2025 17:21

Ružička má viac ako 35 rokov skúseností v diplomacii.

Mette Frederiksenová

Dánski sociálni demokrati po sto rokoch prišli o kontrolu nad Kodaňou, debakel utrpeli aj v obciach

19.11.2025 17:08

Očakávali sme určitú stratu, ale zdá sa, že je väčšia, než sme predpokladali, uviedla premiérka Frederiksenová.

trajekt

V Južnej Kórei stroskotal trajekt s 267 cestujúcimi, podľa úradov nikto nezomrel

19.11.2025 16:31

Prezident I Če-mjong nariadil mobilizáciu všetkých dostupných plavidiel a vybavenia. Na záchrane sa podieľala aj armáda.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,027
Celková čítanosť: 3459554x
Priemerná čítanosť článkov: 3369x

Autor blogu

Archív

Odkazy