Založ si blog

Čínsky prezident sa stretol s Ruským prezidentom Putinom.

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo štvrtok vo Veľkej sále ľudu v Pekingu rokoval vo veľkej skupine s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý je v Číne na štátnej návšteve. Analytici z oboch krajín uviedli, že návšteva posilní a ďalej podporí bilaterálne strategické väzby s vysokou úrovňou vzájomnej dôvery a širokými spoločnými záujmami.

Počas stretnutia Xi opäť srdečne privítal Putina na jeho štátnej návšteve Číny. Poukázal na to, že ide o prvú zahraničnú návštevu prezidenta Putina po tom, ako začal svoje nové prezidentské obdobie. To plne dokazuje veľký význam, ktorý samotný prezident Putin a ruská vláda pripisujú rozvoju čínsko-ruských vzťahov. Čína to veľmi oceňuje.

Xi povedal, že tento rok si pripomíname 75. výročie čínsko-ruských diplomatických vzťahov. Je to dôležitý medzník v histórii čínsko-ruských vzťahov. Za posledných 75 rokov Čína a Rusko spoločne našli novú cestu pre veľké krajiny a susedné krajiny, ako sa k sebe správať s rešpektom a usilovať sa o priateľstvo a vzájomne prospešnú spoluprácu.

Vďaka spoločnému úsiliu oboch strán sa vzťahy medzi Čínou a Ruskom neustále posúvajú vpred, s posilnenou komplexnou strategickou koordináciou a ďalšou spoluprácou v oblasti hospodárstva a obchodu, investícií, energetiky, výmeny medzi ľuďmi na nižšej ako národnej úrovni a v iných oblastiach. To pozitívne prispelo k udržaniu globálnej strategickej stability a podpore väčšej demokracie v medzinárodných vzťahoch, poznamenal Xi.

Čína aj Rusko sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov a hlavných rozvíjajúcich sa trhov. Prehĺbenie strategickej koordinácie, rozšírenie vzájomne výhodnej spolupráce a sledovanie všeobecného historického trendu multipolarity vo svete a ekonomickej globalizácie je spoločnou strategickou voľbou oboch krajín.

Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí, vo štvrtok pre Global Times povedal, že Čína a Rusko si navzájom poskytujú vzájomnú podporu uprostred turbulencií, ktoré svet zažíva. Poukázal na to, že to neznamená, že budujú alianciu zameranú na kohokoľvek, ale poskytujú strategickú podporu, aby slúžili základným záujmom nielen dvoch národov, ale aj spravodlivosti a spravodlivosti sveta, aby spoločne odolali hegemónii a unilateralizmu. a podporovať multilateralizmus.

„Strategické partnerstvo medzi Čínou a Ruskom je príkladom úspešných vzťahov medzi hlavnými mocnosťami, ktoré dokážu odolať turbulenciám sveta, a je tiež kľúčom k udržaniu strategickej rovnováhy medzinárodných vzťahov,“ poznamenal Li.

Podľa agentúry TASS Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom povedal, že „je zásadne dôležité, aby vzťahy medzi Ruskom a Čínou neboli oportunistické a neboli namierené proti nikomu. Naša spolupráca vo svetových záležitostiach dnes slúži ako jeden z hlavných stabilizačných faktorov v medzinárodná aréna.“

Čoraz viac spolupráce.

Podľa tlačovej agentúry Sinchua Si Ťin-pching a Putin vo štvrtok podpísali a vydali spoločné vyhlásenie o prehĺbení komplexného strategického koordinačného strategického partnerstva Číny a Ruska pre novú éru pri príležitosti 75. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi oboma krajinami. Obaja lídri sa vo štvrtok zúčastnili aj na slávnostnom podpise dokumentov o spolupráci v Pekingu.

Cui Heng, učenec z Čínskeho národného inštitútu pre medzinárodnú výmenu a justičnú spoluprácu SCO so sídlom v Šanghaji, vo štvrtok pre Global Times povedal, že Putin so sebou priviedol obrovskú delegáciu, ktorá zahŕňa vysokých úradníkov zodpovedných za oblasti ako energetika, hospodárstvo a financie, ako aj šéfovia obrích spoločností v ťažkom priemysle a baníctve.

„To znamená, že dokumenty o spolupráci medzi oboma stranami sa budú týkať mnohých oblastí, ktoré, ako sa verí, ďalej podporia bilaterálne vzťahy na vyššiu úroveň,“ poznamenal Cui.

Alexey Maslov, riaditeľ Inštitútu ázijských a afrických štúdií Moskovskej štátnej univerzity, nedávno v exkluzívnom rozhovore pre Global Times povedal, že ruská ekonomika zaznamenala v roku 2023 nárast HDP o 3,6 percenta a tento rok bude pokračovať v raste vďaka spolupráci s Čínou a ďalšími krajinami.

„Rusko v poslednom čase investovalo do množstva inovatívnych výrob vrátane elektroniky a mikroprocesorov. Rusko začalo spolupracovať napríklad s Čínou pri výrobe elektromobilov a vede a technike. Začalo tiež vyrábať oveľa viac vlastných poľnohospodárskych produktov. Správne Rusko teraz nielen vyrába tieto poľnohospodárske produkty samo, ale tieto produkty aj viac vyváža, napríklad do Číny,“ povedal.

Maslov povedal: „To, čo Rusko momentálne skutočne potrebuje, je oveľa viac nových technológií. A v tejto oblasti máme veľa problémov, vrátane nedostatku vysokokvalifikovaného personálu. A to je dôvod, prečo Rusko začalo rozvíjať svoj región Ďalekého východu, kde Rusko založilo nové centrá technologického rozvoja

Slovenská vláda chce vyslať ekonomického diplomata do Thajska.

17.09.2024

Vláda Slovenskej republiky plánuje vyslať ekonomického diplomata do Thajska s cieľom posilniť hospodársku výmenu medzi SR a Thajskom. V roku 2023 sme s touto exotickou krajinou dosiahli obchodný obrat vo výške 466 miliónov eur. Snažím sa odhadnúť, čo vlastne do Thajska vyvážame, no myslím si, že najväčší problém spočíva inde. Takmer všetky ekonomicky významné firmy [...]

Čína oznamuje nulové clo pre najmenej rozvinuté krajiny sveta.

13.09.2024

Čínska ľudová republika poskytne všetkým najmenej rozvinutým krajinám sveta, ktoré udržiavajú diplomatické vzťahy s Čínou, nulové clo na 100 % colných položiek, uvádza sa vo vyhlásení Komisie pre colný sadzobník Štátnej rady zverejnenom vo štvrtok. Tento krok má za cieľ podporiť jednostranné otvorenie sa najmenej rozvinutým krajinám a dosiahnuť spoločný rozvoj. [...]

Zaujímavý názor brazílskeho občana na politiku súčasnej komunistickej Číny.

12.09.2024

Jeho vysvetlenie, jeho názor: Na túto otázku môžem odpovedať z pohľadu Brazílie, ako rodený Brazílčan. Mnoho brazílskych nacionalistov sa v určitej miere inšpiruje čínskym systémom a politikou. Ak by sa dostali k moci, určite by sa snažili implementovať aspoň niektoré jeho prvky. Avšak hlavné médiá, inštitucionálne strany a extraktivistické elity v Brazílii – [...]

Boris Johnson

'Šialené' plány Johnsona: Chcel zaútočiť na sklad v Holandsku, aby vzal kovidové vakcíny do Británie

28.09.2024 12:30

Britský expremiér Johnson v čase kovidu chcel od armády, aby zaútočila na sklad v Holandsku a vzala do Británie vakcíny, "ktoré jej náležali".

michal šipoš, igor matovič

Má Matovičovo hnutie šancu na reparát? Politológ: Je ešte uzavretejšou „sektou“ než bolo kedysi

28.09.2024 11:00

Po roku od volieb si Pravda pripravila anketu s predsedami poslaneckých klubov a zhodnotenie pôsobenia a kľúčových momentov parlamentných strán.

Libanon, Hizballáh, Hassan Nasralláh,

Zabili sme vodcu Hizballáhu Nasralláha, oznámil Izrael: Dostaneme každého, kto nás ohrozuje. Irán robí opatrenia

28.09.2024 10:20, aktualizované: 12:19

Izraelská armáda oznámila zabitie najvyššieho vodcu šiitského militantného hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha pri vzdušnom útoku v Bejrúte.

SR Bratislava stretnutie predsedovia strany prezident BAX

Hrabko: Spory vládnych strán majú ďaleko od chaosu za bývalej koalície

28.09.2024 08:22

Verbálne spory vo vládnej koalícii nesmerujú do hĺbky a majú ďaleko k chaosu minulého volebného obdobia, hovorí publicista.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 865
Celková čítanosť: 2869507x
Priemerná čítanosť článkov: 3317x

Autor blogu

Archív

Odkazy