Amerika uvalila ťažké clá na Čínske autá.

Veľké zvýšenie ciel na čínske elektrické vozidlá (EV) zo strany Bidenovej administratívy nepochybne spustí novú vlnu obchodných sporov s Čínou, keďže Peking prisľúbil, že v reakcii na to prijme „všetky potrebné opatrenia“.

Napätie s Čínou v súvislosti s obchodom môže byť pre Bidenovu administratívu užitočným predvolebným trikom na zvýšenie popularity medzi robotníkmi, ktorí sú kritickí v pretekoch proti bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

S cieľom ochrániť americký automobilový priemysel pred potenciálnym kolapsom bude riešenie čínskeho dovozu automobilov presvedčivým argumentom pre americké automobilky, ktoré podporili prezidenta začiatkom tohto roka.

Administratíva opakovane cituje obavy z čínskej „nadmernej kapacity“ ekologických produktov, najmä EV, čo odráža dlhoročný strach, že lacné čínske produkty zaplavia americký trh a zrušia pracovné miesta v USA.

Okrem ospravedlňovania rušivých protekcionistických politík neustály dôraz Washingtonu na nadmernú čínsku kapacitu, ktorá nie je v súlade s faktami, tiež vykoľají skutočné úsilie o oživenie priemyselnej kapacity USA.

Zvuková „nadmerná kapacita“ je zavádzajúca, pokiaľ ide o to, v čom skutočne spočíva konkurencieschopnosť Číny v oblasti elektromobilov. Americká ministerka financií Janet Yellenová tvrdí, že nadmerná kapacita Číny v odvetví elektrických vozidiel je spôsobená nadmernými investíciami Pekingu do budovania továrenských kapacít, ktoré výrazne prevyšujú domáci dopyt a sú „príliš veľké na to, aby ich absorboval zvyšok sveta“.

Je to naozaj tak?

V roku 2023 vyrobila Čínska Ľudová republika 9,58 milióna nových energetických vozidiel (predovšetkým EV) a spotrebovala 9,49 milióna z nich. Matematika je jednoduchá: Viac ako 99,06 percent čínskej výroby elektromobilov sa spotrebovalo na domácom trhu, takže zostalo len 90 000 prebytkov vozidiel.

Americkí spotrebitelia si v roku 2023 zakúpili 1,2 milióna elektrických vozidiel. Aj keby všetky čínske prebytky elektrických vozidiel smerovali do Spojených štátov, čo je veľmi nepravdepodobné, predstavovali by iba 7,5 percenta celkového predaja elektrických vozidiel v USA.

Čínska výroba elektromobilov ani drasticky neprevyšuje domáci dopyt, ani nevytvára prebytok príliš veľký na to, aby ho mohli absorbovať Spojené štáty, nehovoriac o zvyšku sveta.

Samozrejme, čínske spoločnosti EV otvárajú továrne v zahraničí, aby zásobovali zámorské trhy. Tieto továrne však nie sú financované čínskou vládou, čo znamená, že neexistujú žiadne vládne investície, nehovoriac o nadmerných investíciách. Skutočnosť, že čínske EV spoločnosti budujú kapacity v zahraničí, svedčí o rastúcom dopyte na globálnom trhu.

Z konkurenčného hľadiska by sa mal americký automobilový priemysel obávať čínskeho dovozu elektrických vozidiel. Čínske elektromobily sú neuveriteľne lacné v porovnaní s ich americkými konkurentmi a ponúkajú rovnakú alebo vyššiu kvalitu. Konkurencieschopnosť čínskych elektromobilov však nevyplýva z nadmernej kapacity, ale z úspor z rozsahu.

Čínsky domáci trh s elektrickými vozidlami je oveľa väčší ako trh v USA. Priemysel sa rozvíja už viac ako desať rokov prostredníctvom včasného ekonomického plánovania a podporných politík, ktoré podporujú spotrebu elektromobilov od roku 2010.

Na rozdiel od toho Bidenova administratíva len nedávno začala implementovať podobné opatrenia, ako sú daňové úvery, financovanie výskumu a vývoja, investície do inštalácií nabíjačiek pre elektromobily a vládne obstarávanie elektromobilov.

Rýchlo rastúci dopyt po elektromobiloch v Číne stimuluje zvýšenú produkciu, čo následne znižuje náklady. Tento jav nie je spôsobený nadmernou kapacitou spôsobenou nečestnými obchodnými praktikami alebo nadmernými investíciami vlády.

Ako už bolo povedané, Čína má ďaleko od dominancie na globálnom trhu EV. Navyše, Spojené štáty majú silné stránky, ktoré môžu vyrovnať podmienky a spravodlivo konkurovať Číne, ak podnikne správne kroky. Spravodlivá hospodárska súťaž by sa mala zamerať skôr na využitie silných stránok USA ako na podkopávanie Číny.

Mali by sa z ekonomického hľadiska Spojené štáty zamerať na čínske elektromobily? Sila Číny spočíva v rozsahu jej trhu, ktorý podporuje vysokú efektivitu výroby elektromobilov. Medzitým Spojené štáty vedú v inovatívnych nápadoch, ako je autonómne riadenie. Obe krajiny by mali využiť svoje silné stránky v rôznych častiach globálneho dodávateľského reťazca EV, aby ponúkli čistejšie a pohodlnejšie možnosti využívania automobilov.

V USA chcú zakázať študovať na školách číňanom.

17.03.2025

Skupina republikánov z amerického Snemovne reprezentantov predložila legislatívu, ktorá sa snaží zabrániť čínskym študentom študovať na amerických školách, pričom sa odvolávala na takzvané obavy o národnú bezpečnosť, uvádza AP News. Tento krok potom vyvolal kritiku zo strany niektorých medzinárodných vzdelávacích organizácií a demokratov, pričom čínsky expert [...]

Katastrofálne rozkrádanie štátneho rozpočtu USA.

16.03.2025

Muskov tím sa zameriava na odhaľovanie finančných podvodov v amerických štátnych výdavkoch. Sleduje tok peňazí cez prezidentské nariadenia a detailne analyzuje Agentúru Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID) pre podozrenie z porušovania nariadení o pozastavení zahraničnej pomoci. Hlavným problémom sú podľa tohto tímu vládou financované mimovládne [...]

Donald Trump varuje RF pred spáchaním masakru.

15.03.2025

Na území RF v Kurskej oblasti sa ocitlo niekoľko tisíc obkľúčených vojakov ukrajinskej armády. Títo vojaci boli vyzvaní ruskou stranou, aby sa vzdali. Zatiaľ sa nič také nedeje a obkľúčení vojaci sa spoliehajú na Zelenského pomoc. Pravdepodobne dôjde k boju, kde títo vojaci budú mať malú šancu na prežitie. V prípade takéhoto kroku je všetka zodpovednosť na pleciach [...]

vojna na Ukrajine, Test riadenej strely Dlhy Neptún

Motor ruskej ekonomiky v plameňoch: Ukrajina triafa najbolestivejšie miesta, získala vzácny tromf?

21.03.2025 14:00

Rusko hovorí o zastavení útokov na energetickú infraštruktúru práve v čase, keď Ukrajina vypustila novú silnú riadenú strelu.

akcia plevel Polka sudca korupcia

Najskôr priznal vinu, teraz tvrdí, že je nevinný. Exsudca Polka žiada menšiu pokutu, súd to zamietol

21.03.2025 13:52

Dostal peňažný trest vo výške 150-tisíc eur, ak by ho nezaplatil, odsedel by si tri roky.

Bývalé školské hospodárstvo Trnava

Čaučík kritizuje štát: Pri slintačke a krívačke nezasiahli včas. Pozrite sa, čo urobilo Poľsko

21.03.2025 13:41

Ide o alarmujúcu situáciu a vyžaduje si okamžitú a dôslednú reakciu, tvrdí člen pôdohospodárskeho výboru.

musk, trump

Musk ponúka voličom peniaze, keď podpíšu petíciu proti sudcom

21.03.2025 13:37

Sudcovia zasiahli v uplynulých týždňoch do viacerých krokov Trumpovej administratívy.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 940
Celková čítanosť: 3115539x
Priemerná čítanosť článkov: 3314x

Autor blogu

Archív

Odkazy