Čínsky prezident sa stretol s Ruským prezidentom Putinom.

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo štvrtok vo Veľkej sále ľudu v Pekingu rokoval vo veľkej skupine s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý je v Číne na štátnej návšteve. Analytici z oboch krajín uviedli, že návšteva posilní a ďalej podporí bilaterálne strategické väzby s vysokou úrovňou vzájomnej dôvery a širokými spoločnými záujmami.

Počas stretnutia Xi opäť srdečne privítal Putina na jeho štátnej návšteve Číny. Poukázal na to, že ide o prvú zahraničnú návštevu prezidenta Putina po tom, ako začal svoje nové prezidentské obdobie. To plne dokazuje veľký význam, ktorý samotný prezident Putin a ruská vláda pripisujú rozvoju čínsko-ruských vzťahov. Čína to veľmi oceňuje.

Xi povedal, že tento rok si pripomíname 75. výročie čínsko-ruských diplomatických vzťahov. Je to dôležitý medzník v histórii čínsko-ruských vzťahov. Za posledných 75 rokov Čína a Rusko spoločne našli novú cestu pre veľké krajiny a susedné krajiny, ako sa k sebe správať s rešpektom a usilovať sa o priateľstvo a vzájomne prospešnú spoluprácu.

Vďaka spoločnému úsiliu oboch strán sa vzťahy medzi Čínou a Ruskom neustále posúvajú vpred, s posilnenou komplexnou strategickou koordináciou a ďalšou spoluprácou v oblasti hospodárstva a obchodu, investícií, energetiky, výmeny medzi ľuďmi na nižšej ako národnej úrovni a v iných oblastiach. To pozitívne prispelo k udržaniu globálnej strategickej stability a podpore väčšej demokracie v medzinárodných vzťahoch, poznamenal Xi.

Čína aj Rusko sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov a hlavných rozvíjajúcich sa trhov. Prehĺbenie strategickej koordinácie, rozšírenie vzájomne výhodnej spolupráce a sledovanie všeobecného historického trendu multipolarity vo svete a ekonomickej globalizácie je spoločnou strategickou voľbou oboch krajín.

Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí, vo štvrtok pre Global Times povedal, že Čína a Rusko si navzájom poskytujú vzájomnú podporu uprostred turbulencií, ktoré svet zažíva. Poukázal na to, že to neznamená, že budujú alianciu zameranú na kohokoľvek, ale poskytujú strategickú podporu, aby slúžili základným záujmom nielen dvoch národov, ale aj spravodlivosti a spravodlivosti sveta, aby spoločne odolali hegemónii a unilateralizmu. a podporovať multilateralizmus.

„Strategické partnerstvo medzi Čínou a Ruskom je príkladom úspešných vzťahov medzi hlavnými mocnosťami, ktoré dokážu odolať turbulenciám sveta, a je tiež kľúčom k udržaniu strategickej rovnováhy medzinárodných vzťahov,“ poznamenal Li.

Podľa agentúry TASS Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom povedal, že „je zásadne dôležité, aby vzťahy medzi Ruskom a Čínou neboli oportunistické a neboli namierené proti nikomu. Naša spolupráca vo svetových záležitostiach dnes slúži ako jeden z hlavných stabilizačných faktorov v medzinárodná aréna.“

Čoraz viac spolupráce.

Podľa tlačovej agentúry Sinchua Si Ťin-pching a Putin vo štvrtok podpísali a vydali spoločné vyhlásenie o prehĺbení komplexného strategického koordinačného strategického partnerstva Číny a Ruska pre novú éru pri príležitosti 75. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi oboma krajinami. Obaja lídri sa vo štvrtok zúčastnili aj na slávnostnom podpise dokumentov o spolupráci v Pekingu.

Cui Heng, učenec z Čínskeho národného inštitútu pre medzinárodnú výmenu a justičnú spoluprácu SCO so sídlom v Šanghaji, vo štvrtok pre Global Times povedal, že Putin so sebou priviedol obrovskú delegáciu, ktorá zahŕňa vysokých úradníkov zodpovedných za oblasti ako energetika, hospodárstvo a financie, ako aj šéfovia obrích spoločností v ťažkom priemysle a baníctve.

„To znamená, že dokumenty o spolupráci medzi oboma stranami sa budú týkať mnohých oblastí, ktoré, ako sa verí, ďalej podporia bilaterálne vzťahy na vyššiu úroveň,“ poznamenal Cui.

Alexey Maslov, riaditeľ Inštitútu ázijských a afrických štúdií Moskovskej štátnej univerzity, nedávno v exkluzívnom rozhovore pre Global Times povedal, že ruská ekonomika zaznamenala v roku 2023 nárast HDP o 3,6 percenta a tento rok bude pokračovať v raste vďaka spolupráci s Čínou a ďalšími krajinami.

„Rusko v poslednom čase investovalo do množstva inovatívnych výrob vrátane elektroniky a mikroprocesorov. Rusko začalo spolupracovať napríklad s Čínou pri výrobe elektromobilov a vede a technike. Začalo tiež vyrábať oveľa viac vlastných poľnohospodárskych produktov. Správne Rusko teraz nielen vyrába tieto poľnohospodárske produkty samo, ale tieto produkty aj viac vyváža, napríklad do Číny,“ povedal.

Maslov povedal: „To, čo Rusko momentálne skutočne potrebuje, je oveľa viac nových technológií. A v tejto oblasti máme veľa problémov, vrátane nedostatku vysokokvalifikovaného personálu. A to je dôvod, prečo Rusko začalo rozvíjať svoj región Ďalekého východu, kde Rusko založilo nové centrá technologického rozvoja

Čínsky výrobca Loongson predstavuje novú generáciu serverových procesorových integrovaných obvodov.

29.06.2025

Čínska spoločnosť Loongson Technology uviedla na trh novú generáciu domácich procesorov 3C6000, čím sa priblížila ére AI čipov. Šanghajská spoločnosť Loongson Technology predstavila vo štvrtok novú generáciu univerzálnych procesorov 3C6000, ktoré predstavujú významný krok vpred v čínskej snah o technologickú samostatnosť a rozvoj umelej inteligencie (AI). Tieto [...]

Pravda o ekonomike v kapitalizme. O čom to celé je?

24.06.2025

Naši politici a ekonómovia žijú v ilúzórnom svete odtrhnutom od reality. Prečo im uniká podstata? Video pod článkom odhaľuje koreň problému – rolu médií, ktoré tento fiktívny svet živia. Spoločnosť topiaca sa v neurčitosti následne plodí chybné predpovede: ekonómovia sa mýlia takmer vždy, lebo sa snažia aplikovať exaktné modely na živý, nepredvídateľný [...]

Izraelská elektráreň Eshkol vybuchla po zásahu iránskej rakety.

24.06.2025

Pred niekoľkými hodinami bola zasiahnutá izraelská elektráreň Eshkol na juhu Izraela. Elektráreň mala pred výbuchom kapacitu na výrobu elektriny 1700 MW. Musel to byť veľký výbuch, keď trosky z tejto elektrárne zasiahli auto idúce po diaľnici. Video:

shmu, SHMÚ, teplo, počasie

Čaká nás najhorúcejší deň roka. Ale čo príde potom? Búrky v Európe napáchali škody, padali krúpy ako päste

03.07.2025 07:40

Vo štvrtok bude na Slovensku mimoriadne teplo, miestami až 38 stupňov Celzia.

Európsky parlament, europarlament, Euro EÚ, Brusel

Poslanci sa potia. V dôsledku horúceho počasia sa v Európskom parlamente pokazila klimatizácia

03.07.2025 07:14

Porucha vyvolala medzi europoslancami vlnu humoru.

grécko, požiar, kréta

Požiar na Kréte si vyžiadal evakuácie obyvateľov i turistov

03.07.2025 06:56

Grécki hasiči okrem toho bojujú aj s ďalšími požiarmi na ostrove Kythira aj polostrove Chalkidiki.

ostrov, Bali, Indonézia, exotika, dovolenka, pláž, more, cestovanie, plavky, jaskyňa

Pri indonézskom ostrove Bali sa potopila loď s 65 ľuďmi na palube, hlásia mŕtvych aj nezvestných

03.07.2025 06:37

Bezprostredne nebolo zrejmé, či trajektom cestovali aj cudzinci.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 967
Celková čítanosť: 3230892x
Priemerná čítanosť článkov: 3341x

Autor blogu

Archív

Odkazy