Založ si blog

Čínsky prezident sa stretol s Ruským prezidentom Putinom.

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo štvrtok vo Veľkej sále ľudu v Pekingu rokoval vo veľkej skupine s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý je v Číne na štátnej návšteve. Analytici z oboch krajín uviedli, že návšteva posilní a ďalej podporí bilaterálne strategické väzby s vysokou úrovňou vzájomnej dôvery a širokými spoločnými záujmami.

Počas stretnutia Xi opäť srdečne privítal Putina na jeho štátnej návšteve Číny. Poukázal na to, že ide o prvú zahraničnú návštevu prezidenta Putina po tom, ako začal svoje nové prezidentské obdobie. To plne dokazuje veľký význam, ktorý samotný prezident Putin a ruská vláda pripisujú rozvoju čínsko-ruských vzťahov. Čína to veľmi oceňuje.

Xi povedal, že tento rok si pripomíname 75. výročie čínsko-ruských diplomatických vzťahov. Je to dôležitý medzník v histórii čínsko-ruských vzťahov. Za posledných 75 rokov Čína a Rusko spoločne našli novú cestu pre veľké krajiny a susedné krajiny, ako sa k sebe správať s rešpektom a usilovať sa o priateľstvo a vzájomne prospešnú spoluprácu.

Vďaka spoločnému úsiliu oboch strán sa vzťahy medzi Čínou a Ruskom neustále posúvajú vpred, s posilnenou komplexnou strategickou koordináciou a ďalšou spoluprácou v oblasti hospodárstva a obchodu, investícií, energetiky, výmeny medzi ľuďmi na nižšej ako národnej úrovni a v iných oblastiach. To pozitívne prispelo k udržaniu globálnej strategickej stability a podpore väčšej demokracie v medzinárodných vzťahoch, poznamenal Xi.

Čína aj Rusko sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov a hlavných rozvíjajúcich sa trhov. Prehĺbenie strategickej koordinácie, rozšírenie vzájomne výhodnej spolupráce a sledovanie všeobecného historického trendu multipolarity vo svete a ekonomickej globalizácie je spoločnou strategickou voľbou oboch krajín.

Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí, vo štvrtok pre Global Times povedal, že Čína a Rusko si navzájom poskytujú vzájomnú podporu uprostred turbulencií, ktoré svet zažíva. Poukázal na to, že to neznamená, že budujú alianciu zameranú na kohokoľvek, ale poskytujú strategickú podporu, aby slúžili základným záujmom nielen dvoch národov, ale aj spravodlivosti a spravodlivosti sveta, aby spoločne odolali hegemónii a unilateralizmu. a podporovať multilateralizmus.

„Strategické partnerstvo medzi Čínou a Ruskom je príkladom úspešných vzťahov medzi hlavnými mocnosťami, ktoré dokážu odolať turbulenciám sveta, a je tiež kľúčom k udržaniu strategickej rovnováhy medzinárodných vzťahov,“ poznamenal Li.

Podľa agentúry TASS Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom povedal, že „je zásadne dôležité, aby vzťahy medzi Ruskom a Čínou neboli oportunistické a neboli namierené proti nikomu. Naša spolupráca vo svetových záležitostiach dnes slúži ako jeden z hlavných stabilizačných faktorov v medzinárodná aréna.“

Čoraz viac spolupráce.

Podľa tlačovej agentúry Sinchua Si Ťin-pching a Putin vo štvrtok podpísali a vydali spoločné vyhlásenie o prehĺbení komplexného strategického koordinačného strategického partnerstva Číny a Ruska pre novú éru pri príležitosti 75. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi oboma krajinami. Obaja lídri sa vo štvrtok zúčastnili aj na slávnostnom podpise dokumentov o spolupráci v Pekingu.

Cui Heng, učenec z Čínskeho národného inštitútu pre medzinárodnú výmenu a justičnú spoluprácu SCO so sídlom v Šanghaji, vo štvrtok pre Global Times povedal, že Putin so sebou priviedol obrovskú delegáciu, ktorá zahŕňa vysokých úradníkov zodpovedných za oblasti ako energetika, hospodárstvo a financie, ako aj šéfovia obrích spoločností v ťažkom priemysle a baníctve.

„To znamená, že dokumenty o spolupráci medzi oboma stranami sa budú týkať mnohých oblastí, ktoré, ako sa verí, ďalej podporia bilaterálne vzťahy na vyššiu úroveň,“ poznamenal Cui.

Alexey Maslov, riaditeľ Inštitútu ázijských a afrických štúdií Moskovskej štátnej univerzity, nedávno v exkluzívnom rozhovore pre Global Times povedal, že ruská ekonomika zaznamenala v roku 2023 nárast HDP o 3,6 percenta a tento rok bude pokračovať v raste vďaka spolupráci s Čínou a ďalšími krajinami.

„Rusko v poslednom čase investovalo do množstva inovatívnych výrob vrátane elektroniky a mikroprocesorov. Rusko začalo spolupracovať napríklad s Čínou pri výrobe elektromobilov a vede a technike. Začalo tiež vyrábať oveľa viac vlastných poľnohospodárskych produktov. Správne Rusko teraz nielen vyrába tieto poľnohospodárske produkty samo, ale tieto produkty aj viac vyváža, napríklad do Číny,“ povedal.

Maslov povedal: „To, čo Rusko momentálne skutočne potrebuje, je oveľa viac nových technológií. A v tejto oblasti máme veľa problémov, vrátane nedostatku vysokokvalifikovaného personálu. A to je dôvod, prečo Rusko začalo rozvíjať svoj región Ďalekého východu, kde Rusko založilo nové centrá technologického rozvoja

Ako Amerika rozdúchava vojenské konflikty.

14.06.2024

Spojené štáty sa pokúšajú znova použiť „taiwanskú kartu“ – osvedčený, ale neúspešný vzorec. Americkí jastrabi vo Washingtone pravidelne, ako súčasť svojej „stratégie kontrolného čínskeho vzostupu“ a jej myslenia s nulovým súčtom, poháňanej vojensko-priemyselným komplexom USA, veria, že prišli s novou taktikou v snahe dosiahnuť svoj cieľ. V posledných [...]

Bude vojna medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou republikou?

07.06.2024

Skupiny podporujúce znovuzjednotenie na ostrove Taiwan sa postavili proti tajnej dohode medzi separatistickými silami na ostrove a USA, pričom tvrdili, že predaj zbraní a návšteva amerických obchodníkov so zbraňami na ostrove má za cieľ eskalovať napätie cez úžinu a nákup amerických zbraní bude len viesť k vážnejším problémom a zatiahnutiu Taiwanu do vojny. Keďže [...]

Ako západné média klamú o Taiwane a o Číne.

06.06.2024

V zahraničných mediach sa poukazuje na veľký rozdiel v životnej úrovni medzi komunistickou Čínskou Ľudovou republikou a Taiwanom. Dokonca sa Taiwan v tomto smere prezentuje ako raj na zemi. Ale skutočnosť je celkom iná. Medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou rep. neexistuje žiadny múr a žiadna hranica, hoci územie Taiwanu je vzdialené od Číny nie viac ako 1 km (Kinmen County). [...]

Britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Sunakovho ochrankára zadržali za údajné stávky na termín volieb

19.06.2024 23:26

Termín parlamentných volieb bol prísne utajovaný a jeho oznámenie zaskočilo aj mnohých členov vládnej Konzervatívnej strany.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

Armáda USA zabila pri útoku v Sýrii vysokopostaveného predstaviteľa ISIS

19.06.2024 23:21

Jeho úmrtie podľa CENTCOM-u naruší schopnosť IS získavať zdroje na teroristické útoky a podnikať ich.

Iran, Izrael

Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

19.06.2024 22:40

Veľmi podobné názory ako Daniel Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch aj niektorí analytici.

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 844
Celková čítanosť: 2767751x
Priemerná čítanosť článkov: 3279x

Autor blogu

Archív

Odkazy