Založ si blog

Čínske spoločnosti znížili poplatky za používanie AI.

Čínske technologické spoločnosti ako Tencent, Alibaba a ByteDance sa snažia dostať na trh s novými veľkojazyčnými modelmi (LLM) a znížiť poplatky za prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API) k týmto modelom, čo je krok, ktorý je podľa odborníkov z odvetvia v prvom rade zaujímavý pre firemných používateľov, aj keď slúži aj ako zvonček pre budúce spotrebiteľské možnosti.

Explózia LLM viedla technologických gigantov k tomu, aby medzi sebou pretekali smerom k inováciám.

V stredu AI start-up iFlytek oznámil, že jeho Spark LiteLLMAPI bude natrvalo otvorený na bezplatné používanie a poplatky za jeho špičkový model boli výrazne znížené.

Poplatok, ktorý predstavuje pätinu ceny podobných produktov od konkurencie, ho sprístupní väčšiemu počtu používateľov a vývojárov. Môže to tiež urýchliť komercializáciu technológie LLM, uviedla spoločnosť.

V posledných dňoch technologickí giganti ako Alibaba, Baidu a ByteDance znížili náklady na svoje LLM. V utorok spoločnosť Alibaba Cloud uviedla, že s účinnosťou od stredy znížila ceny služieb pre svoju LLM TongyiQianwen až o 97 percent na 0,0005 juanov (0,0001 USD) za 1 000 vstupných tokenov.

V AI je token základnou jednotkou údajov, ktorú spracúvajú algoritmy, pričom 1 000 tokenov je približne ekvivalentných 750 anglickým slovám. Čínsky vyhľadávač Baidu sprístupnil svoje modely ENIRE Speed a ENIRE Lite tiež bezplatne.

Očakáva sa, že tieto prudké zníženia poplatkov urýchlia exponenciálny rast aplikácií AI, povedal v utorok pre tlačovú agentúru Xinhua Liu Weiguang, prezident obchodu s verejným cloudom v Alibaba Cloud Intelligence.

Takéto rezy sú bežné pre zahraničné aplikácie LLM. Od začiatku roku 2023 americký startup OpenAI s umelou inteligenciou znížil poplatky štyrikrát.

So znížením poplatkov od domácich výrobcov LLM vrátane iFlytek, Baidu, Alibaba a ByteDance vstupujú čínske modely AI do novej fázy konkurencie, poznamenali obchodníci. Cenovo dostupnejšie LLM podporia inovácie v rôznych aplikačných scenároch a zvýšia dopyt, uviedli.

„Cenová vojna pre modely AI sa práve začala,“ povedal Tian Feng, dekan SenseTime Intelligence Industry Research Institute.

Odborníci zdôraznili dôležitosť inovácií a modernizácie technológie AI na podporu scenárov aplikácií.

Cenové vojny sú normálnym obchodným trendom poháňaným konkurenciou na trhu a zásadne nemenia proces vedeckého výskumu a priemyselných inovácií, povedal Tian.

Trh a spotrebitelia vždy chcú najpokročilejšie LLM, takže výrobcovia LLM musia znížiť užívateľské poplatky prostredníctvom prebiehajúceho výskumu a vývoja, povedal Tian.

Ako Amerika rozdúchava vojenské konflikty.

14.06.2024

Spojené štáty sa pokúšajú znova použiť „taiwanskú kartu“ – osvedčený, ale neúspešný vzorec. Americkí jastrabi vo Washingtone pravidelne, ako súčasť svojej „stratégie kontrolného čínskeho vzostupu“ a jej myslenia s nulovým súčtom, poháňanej vojensko-priemyselným komplexom USA, veria, že prišli s novou taktikou v snahe dosiahnuť svoj cieľ. V posledných [...]

Bude vojna medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou republikou?

07.06.2024

Skupiny podporujúce znovuzjednotenie na ostrove Taiwan sa postavili proti tajnej dohode medzi separatistickými silami na ostrove a USA, pričom tvrdili, že predaj zbraní a návšteva amerických obchodníkov so zbraňami na ostrove má za cieľ eskalovať napätie cez úžinu a nákup amerických zbraní bude len viesť k vážnejším problémom a zatiahnutiu Taiwanu do vojny. Keďže [...]

Ako západné média klamú o Taiwane a o Číne.

06.06.2024

V zahraničných mediach sa poukazuje na veľký rozdiel v životnej úrovni medzi komunistickou Čínskou Ľudovou republikou a Taiwanom. Dokonca sa Taiwan v tomto smere prezentuje ako raj na zemi. Ale skutočnosť je celkom iná. Medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou rep. neexistuje žiadny múr a žiadna hranica, hoci územie Taiwanu je vzdialené od Číny nie viac ako 1 km (Kinmen County). [...]

Britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Sunakovho ochrankára zadržali za údajné stávky na termín volieb

19.06.2024 23:26

Termín parlamentných volieb bol prísne utajovaný a jeho oznámenie zaskočilo aj mnohých členov vládnej Konzervatívnej strany.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

Armáda USA zabila pri útoku v Sýrii vysokopostaveného predstaviteľa ISIS

19.06.2024 23:21

Jeho úmrtie podľa CENTCOM-u naruší schopnosť IS získavať zdroje na teroristické útoky a podnikať ich.

Iran, Izrael

Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

19.06.2024 22:40

Veľmi podobné názory ako Daniel Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch aj niektorí analytici.

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 844
Celková čítanosť: 2767795x
Priemerná čítanosť článkov: 3279x

Autor blogu

Archív

Odkazy