Založ si blog

Bude vojna medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou republikou?

Skupiny podporujúce znovuzjednotenie na ostrove Taiwan sa postavili proti tajnej dohode medzi separatistickými silami na ostrove a USA, pričom tvrdili, že predaj zbraní a návšteva amerických obchodníkov so zbraňami na ostrove má za cieľ eskalovať napätie cez úžinu a nákup amerických zbraní bude len viesť k vážnejším problémom a zatiahnutiu Taiwanu do vojny.

Keďže situácia v Taiwanskom prielive je čoraz napätejšia v dôsledku pokusov taiwanského regionálneho lídra Lai Ching-teho dosiahnuť „nezávislosť Taiwanu“ spoliehajúc sa na USA, zástupcovia 27 amerických obchodníkov so zbraňami v posledných dňoch navštívili Taiwan, aby sa zúčastnili fóra zameraného na „… posilnenie spolupráce v oblasti obranných technológií“.

Desiatky politických a občianskych skupín na ostrove Taiwan vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom kritizujú separatistické sily na ostrove za to, že priviedli Taiwan do nebezpečenstva a použili ťažko zarobené peniaze taiwanského ľudu na nákup amerických zbraní, uvádza sa vo vyhlásení.

Vo vyhlásení sa uvádza, že cieľom amerických obchodníkov so zbraňami je eskalovať napätie cez úžinu a predávať zbrane a v konečnom dôsledku zatiahnuť obyvateľov Taiwanu do protičínskej vojny podnecovanej USA. „USA nemôžu zaručiť bezpečnosť Taiwanu; prinesie to len izoláciu a nebezpečenstvo pre ľudí na ostrove Taiwan. Nákup amerických zbraní nezabezpečí bezpečnosť Taiwanu a povedie len k vážnejším obetiam,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že za mnohými globálnymi vojenskými konfliktmi je tieň amerického vojensko-priemyselného komplexu. Títo vojnoví prospechári sú najväčšími nepriateľmi globálneho mieru a harmónie. Každá krajina alebo región, ktorý sa stane zástupcom amerických vojen, skončí tak, že ľudia budú trpieť a vlasť sa zmení na ruiny.

USA v snahe udržať si svoju hegemóniu využívajú taiwanský ostrov ako pešiaka na zadržiavanie Číny, čím narúšajú regionálny mier a stabilitu, čo podľa vyhlásenia nevyhnutne povedie k nezvratnej katastrofe.

Mier, nie vojna, je spoločným základom pre všetkých obyvateľov Taiwanu a každý politik, ktorý tlačí Taiwan do vojnovej krízy, stojí proti záujmom všetkých ľudí na ostrove. Taiwan je podľa vyhlásenia čínsky Taiwan, nie ako prvý ostrovný reťazec pre USA. Varovalo tiež, že Demokratická progresívna strana (DPP), ktorá sa usiluje o „nezávislosť Taiwanu“, aby rozdelila Čínu spoliehaním sa na vonkajšie sily, bude čeliť zničeniu.

Skupiny podporujúce znovuzjednotenie tiež povedali, že „Chceme mier, nie zbrane! Chceme ekonomiku, nie vojnu! Chceme znovuzjednotenie, nie „nezávislosť Taiwanu!““ a vyzvali na spoločné úsilie na Taiwane bojkotovať amerických obchodníkov so zbraňami.

Okrem návštevy amerických predajcov zbraní Pentagon v stredu oznámil, že americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo dva potenciálne predaje stíhačiek F-16 a súvisiaceho vybavenia na taiwanský ostrov v celkovej hodnote 300 miliónov dolárov. Tento krok kritizovali analytici za ďalšiu eskaláciu napätia cez úžinu a porušovanie záväzku USA nepodporovať „nezávislosť Taiwanu“.

Wang Wu-lang, generálny tajomník Asociácie pre ľudské práva, povedal pre Global Times, že Lai dodržiava politiku stanovenú Tsai Ing-wen, ktorá sa snaží o partnerstvo s americkými obchodníkmi so zbraňami pri rozvoji taiwanského vojensko-priemyselného komplexu, ktorý je tiež súčasťou separatistickej stratégie DPP snažiť sa o „nezávislosť“ vojenskými prostriedkami.

Na základe podnecovania amerických politikov USA zasahujú do vnútorných záležitostí Číny a vyzbrojujú ostrov Taiwan rôznymi prostriedkami na implementáciu zákerného plánu USA na zadržiavanie Číny, povedal Wang.

Zvýšené vojenské výdavky by stlačili fiškálny rozpočet, čo by negatívne ovplyvnilo očakávania verejnosti týkajúce sa hospodárskeho rozvoja a zvýšených výdavkov na sociálne zabezpečenie, čo tiež zdôrazňuje, že úrad Lai neuprednostňuje rozvoj a životy Taiwancov.

Wang tiež poznamenal, že čím viac provokácií Lai a ďalšie separatistické sily podniknú, aby podkopali princíp jednej Číny, tým ráznejšie opatrenia prijme pevnina na ochranu územnej suverenity a celistvosti.

G7 obvinila Čínsku Ľudovú rep. za nadmernú výrobu automobilov.

18.07.2024

Čínska Ľudová republika nemôže vyrábať tak veľa automobilov, podľa úsudku G7.

Čína podporuje vzdelanie svojích občanov.

15.07.2024

Nyidoin Lhamo, stredoškoláčka pochádzajúca z náhornej plošiny Qinghai-Xizang, si nikdy nemyslela, že by mohla mať šancu študovať na peknej internátnej škole a dokonca ísť v budúcnosti na univerzitu v inej provincii . Nyidoin Lhamo, narodená v tibetskej autonómnej prefektúre Golog v severozápadnej Číne, Qinghai, strávila svoje rané roky chovom dobytka na odľahlých [...]

Čínskemu zahraničnému obchodu sa darí.

12.07.2024

Čínsky zahraničný obchod dosiahol nové maximum v prvom polroku tohto roka, čo poskytlo ďalší impulz pre ekonomické oživenie, ukázali piatkové oficiálne údaje. Objem obchodu s tovarom vzrástol medziročne o 6,1 percenta na 21,17 bilióna juanov (približne 2 970 miliárd amerických dolárov) v období od januára do júna, podľa Generálnej colnej správy. Vývoz vzrástol o 6,9 [...]

Tripartita - predseda HSR a minister prace Erik Tomas

Minister Tomáš posiela podľa PS opatrovateľov privyrobiť si, rezort obviňuje bývalú vládu

23.07.2024 13:41

Od roku 2026 platí reforma, ktorá absolútne zmení financovanie sociálnych služieb.

Rakúsko Viedeň synagóga streľba zranení

Čech zaútočil dvoma mečmi na Rakúšana vo Viedni

23.07.2024 13:28

O prípade informujú miestne spravodajské servery.

Krava

Progresívci kritizujú pasenie kráv v Malej Fatre. Kuffovci ohrozujú prírodu a pomáhajú biznismenom, tvrdia

23.07.2024 13:12

Pasenie kráv na Snilovskom sedle môže byť podľa PS v rozpore s ochranou prírody.

Netanjahu

Netanjahu vs. demokrati: V USA čelí kritike, Harrisová pri jeho prejave nebude

23.07.2024 13:04

Bidenova vláda izraelské ťaženie proti Hamasu podporuje, vymedzuje sa však voči agresívnemu postupu izraelskej armády.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 853
Celková čítanosť: 2812245x
Priemerná čítanosť článkov: 3297x

Autor blogu

Archív

Odkazy