Založ si blog

Ako Amerika rozdúchava vojenské konflikty.

Spojené štáty sa pokúšajú znova použiť „taiwanskú kartu“ – osvedčený, ale neúspešný vzorec.

Americkí jastrabi vo Washingtone pravidelne, ako súčasť svojej „stratégie kontrolného čínskeho vzostupu“ a jej myslenia s nulovým súčtom, poháňanej vojensko-priemyselným komplexom USA, veria, že prišli s novou taktikou v snahe dosiahnuť svoj cieľ.

V posledných troch desaťročiach od skončenia studenej vojny americkí politici otvorene povedali, že Američania a iní môžu prijať mimoriadne opatrenia, vrátane podnietenia separatizmu, aby zastavili vzostup Číny.

Niet divu, že aj v dnešnom svete, napriek tomu, že sú USA upadajúcou superveľmocou, naďalej rozdúchava „nezávislosť Taiwanu“. Dôvod: myslenie USA sa od čias studenej vojny nezmenilo.

Takéto zmýšľanie spolu s jeho nezodpovednými vyhláseniami je v rozpore so sľubmi a záväzkami, ktoré USA prijali v troch spoločných komuniké. 25. októbra 1971 Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov jednomyseľne schválilo rezolúciu 2758, v ktorej sa jednoznačne uvádza, že „zástupcovia vlády Čínskej ľudovej republiky sú jedinými zákonnými zástupcami Číny v Organizácii Spojených národov“.

Šesť mesiacov po historickej rezolúcii Valného zhromaždenia OSN, presnejšie vo februári 1972, USA a Čína podpísali Šanghajské komuniké, v ktorom sa kategoricky uvádza: „Všetci Číňania na oboch stranách Taiwanského prielivu tvrdia, že existuje iba jedna Čína. Taiwan je súčasťou Číny.“

Porušenie slávnostných prísľubov a nedodržanie medzinárodných záväzkov je bohužiaľ veľkou súčasťou výsledkov USA, najmä v zahraničnej politike, či už ide o Parížsku dohodu, od ktorej bývalý prezident Donald Trump odstúpil a úradujúci prezident Joe Biden sa k nej opäť pripojil, alebo o iránsku nukleárnu dohodu, ktorú podpísala administratíva Baracka Obamu, ale Trump ju bohužiaľ vzdal.

Posilnenie tohto rekordu je posadnutosťou USA „zmenou režimu“. Zdokumentované dôkazy ukazujú, že počas studenej vojny sa USA 72-krát pokúsili zmeniť režimy a vlády, najmä v krajinách globálneho juhu, pomocou agentúr ako CIA.

Prečo je posledný pokus USA podnietiť problémy v ázijsko-tichomorskom regióne hraním „taiwanskej karty“ odsúdený na neúspech? Po prvé, ako uviedli mnohé médiá a vedci, západom podporovaný globálny poriadok po druhej svetovej vojne sa rozpadá v dôsledku zväčšujúcej sa priepasti medzi tým, čo sa vyznáva a čo sa praktizuje.

Napríklad USA hovoria o „ľudských právach“ v čínskej Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, ale mlčia o tom, ako Izrael neúnavne búši do pásma Gazy, čo je vážny zločin proti ľudskosti. Ale ako môžu USA chrániť ľudské práva palestínskeho ľudu, keď dodávajú zbrane a vojenské vybavenie a poskytujú peňažnú pomoc a diplomatickú podporu Izraelu?

Po druhé, svet je svedkom dvoch protichodných cieľov: zatiaľ čo Čína sa snaží napomôcť demokratizácii medzinárodných vzťahov prostredníctvom prepojenia a spolupráce, čoho príkladom je iniciatíva hodvábnej cesty, v rámci ktorej sa investovalo 1 bilión dolárov do projektov v Ázii, Afrike a Strednom regióne za posledných 10 rokov. Naproti tomu USA sa od 11. septembra 2001 teroristickými útokmi snažia militarizovať medzinárodné vzťahy, čo vyvoláva konfrontácie a konflikty. USA tiež premrhali 6,5 bilióna dolárov z peňazí daňových poplatníkov USA vo vojnách v Afganistane, Iraku, Sýrii, Líbyi a Somálsku.

Po tretie, globálny juh, vrátane veľkých častí Ázie a Tichomoria, nemá náladu vrátiť sa do čias studenej vojny. Preto neexistujú žiadni „kupci demokracie“ pre recept USA na konfrontáciu alebo novú studenú vojnu, ktorú dopĺňajú stovky ich zámorských vojenských základní po celom svete a nové bezpečnostné aliancie a bloky ako AUKUS a QUAD.

„Taiwanská karta“ je už dávno po dátume platnosti a čím skôr si to americkí politici uvedomia, tým lepšie, hoci pre nich, najmä v tomto roku prezidentských volieb, má politika vždy prednosť pred princípmi. A ak Amerika poukazuje aký ekonomický a politický raj je Taiwan, tak prečo obyčajní Číňania neutekajú z pevninskej Číny do vysnívaného ekonomicky a demokraticky vyspelého raja na Taiwane?

G7 obvinila Čínsku Ľudovú rep. za nadmernú výrobu automobilov.

18.07.2024

Čínska Ľudová republika nemôže vyrábať tak veľa automobilov, podľa úsudku G7.

Čína podporuje vzdelanie svojích občanov.

15.07.2024

Nyidoin Lhamo, stredoškoláčka pochádzajúca z náhornej plošiny Qinghai-Xizang, si nikdy nemyslela, že by mohla mať šancu študovať na peknej internátnej škole a dokonca ísť v budúcnosti na univerzitu v inej provincii . Nyidoin Lhamo, narodená v tibetskej autonómnej prefektúre Golog v severozápadnej Číne, Qinghai, strávila svoje rané roky chovom dobytka na odľahlých [...]

Čínskemu zahraničnému obchodu sa darí.

12.07.2024

Čínsky zahraničný obchod dosiahol nové maximum v prvom polroku tohto roka, čo poskytlo ďalší impulz pre ekonomické oživenie, ukázali piatkové oficiálne údaje. Objem obchodu s tovarom vzrástol medziročne o 6,1 percenta na 21,17 bilióna juanov (približne 2 970 miliárd amerických dolárov) v období od januára do júna, podľa Generálnej colnej správy. Vývoz vzrástol o 6,9 [...]

Tripartita - predseda HSR a minister prace Erik Tomas

Minister Tomáš posiela podľa PS opatrovateľov privyrobiť si, rezort obviňuje bývalú vládu

23.07.2024 13:41

Od roku 2026 platí reforma, ktorá absolútne zmení financovanie sociálnych služieb.

Rakúsko Viedeň synagóga streľba zranení

Čech zaútočil dvoma mečmi na Rakúšana vo Viedni

23.07.2024 13:28

O prípade informujú miestne spravodajské servery.

Krava

Progresívci kritizujú pasenie kráv v Malej Fatre. Kuffovci ohrozujú prírodu a pomáhajú biznismenom, tvrdia

23.07.2024 13:12

Pasenie kráv na Snilovskom sedle môže byť podľa PS v rozpore s ochranou prírody.

Netanjahu

Netanjahu vs. demokrati: V USA čelí kritike, Harrisová pri jeho prejave nebude

23.07.2024 13:04

Bidenova vláda izraelské ťaženie proti Hamasu podporuje, vymedzuje sa však voči agresívnemu postupu izraelskej armády.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 853
Celková čítanosť: 2812215x
Priemerná čítanosť článkov: 3297x

Autor blogu

Archív

Odkazy