Veľká Októbrová Socialistická Revolúcia, 100 výročie.

Zanedlho si svet pripomenie 100. výročie Veľkej Socialistickej Revolúcie ktorá zmenila celý svet. V roku 1917 bol celý svet vo vojne, vojna ktorá mala rozhodnúť o rozdelení sveta medzi svetové veľmoci ako Nemecko, Rakúsko-Uhorsko, Veľkú Britániu, Francúzsko a USA. Bola to prvá skutočne moderná vojna vedená veľkou brutalitou z oboch strán. Po prvý raz boli použité moderné zbrane, lietadlá-bombardéry, výkonné delostrelectvo, guľomety, chemické zbrane ktoré doniesli do zákopov plných vojakov hrôzu a strach. Rusko ako spojenec Veľkej Británie, Francúzska a USA bojoval proti nemeckému imperializmu, nemeckému hegemonizmu v Európe. Pre Rusko sa vojna vyvíjala katastrofálne. Na fronte s nemeckou armádou hrozil úplný vojenský debakel Ruskej ríše. Rusko ako jediná krajina veľmi zaostávala vo výzbroji a výstroji svojej armády. Rusko ako impérium bolo v tom čase prehnitá spoločnosť, ktorá zaostávala za vyspelou Európou 100 rokov. Len vďaka VOSR sa Rusko vymanilo z prvej svetovej vojny podpísaním mierovej dohody s Nemeckom. Je jasné, že ak by Rusko nepodpísalo mierovú dohodu s Nemeckom tak Nemecká armáda by poľahky dobila Moskvu a Rusko by sa vojensky a politicky zrútilo. Na túto vec dejiny akosi pozabudli.

V tých časoch sa v Rusku žilo veľmi zle, životná úroveň bola veľmi nízka a celková životnosť priemerného rusa bola 30 -35 rokov. Táto zbedačená krajina sa v roku 1917 priklonila k boľševizmu, ktorý predstavoval Uljanov a jeho učenie, alebo známejší vodca, ktorý si zmenil meno na Lenin. VOSR doniesla do Ruska totálnu zmenu života všetkých občanov Ruska. Začal sa budovať socialistický  štát. Rusko sa snaželo priblížiť sa najvyspelejším krajinám sveta, hlavne Nemecku. Ekonomika Ruska bola v zúfalom stave, neexistoval prakticky žiadny priemysel, industrializácia v Rusku v 18 – 19 storočí neprebehla a tak Rusko bolo len surovinovou základňou pre oveľa vyspelejšie západné krajiny. Treba uznať, že Rusku a neskôr Sovietskému Zväzu sa spočiatku darilo. Stalin prehlásil, že ak do 10 rokov nedobehneme najvyspelejšie krajiny tak Rusko zahynie. V tomto prípade mal Stalin absolútnu pravdu. O niečo viac ako 20 rokov do Ruska vtrhol s 3 mil. veľmi dobre vycvičenou a veľmi dobre vystrojenou a vyzbrojenou armádou Adolf Hitler.

Len vďaka nesmiernym ľudským a materiálnym obetiam ZSSR dokázal poraziť vtedajšiu najvyspelejšiu armádu sveta, nemecký Wermacht. Cena za toto výťazstvo bola strašná. Všetky mestá po rieku Volgu, teda celé západné Rusko a ZSSR boli zničené. Wermacht sa riadil stratégiou spálenej zeme a tak po vojne ZSSR bola opať len obyčajná slaborozvinutá krajina. Bohužiaľ ZSSR už nedokázal nahradiť tieto materiálne a ľudské straty ekonomickým vývojom a začal postupne viac a viac zaostávať za najvyspelejším svetom. No i tak sa dá povedať, že ZSSR bola stredne rozvinutá socialistická krajina, ktorá sa pomaly zotavovala z vojny. Samozrejme, že životná úroveň bežného rusa nedosahovala životnú úroveň nemca, alebo američana. No i cez to všetko sa podarilo vybudovať veľmi dobré školstvo, byty, nové mestá a dosť dobrú infraštruktúru. ZSSR mal veľmi dobrých vedcov, lekárov, inžinierov ktorí dokázali v mnohých oboroch držať krok s vyspelým svetom.

Vďaka VOSR v roku 1949 vznikla ČĽR. Pre Čínu bola VOSR veľkým vzorom a inšpiráciou. Vďaka tejto inšpirácií veľký čínsky kormideľník Mao Ze Dong zjednotil poľnohospodársku Čínu a vytvoril silný štát a to Čínsku Ľudovú Republiku, ale to je už odbočovanie od témy VOSR.

Ospravedlňujem sa za takýto rozsiahly článok, lebo o tejto téme sa nedá napísať 10 viet, téma si zasluhuje väčší priestor.

Hrozí ekonomický krach západu?

19.11.2024

Niekde som čítal, že Rusko je na tom ekonomicky zle a že je len otázkou času, kedy sa zrúti ekonomika Ruskej federácie. V súčasnosti má Rusko infláciu na úrovni 8,5 % a úrokovú mieru na 21 %. Kurz rubľa voči americkému doláru je približne 100:1. Táto situácia však nemusí byť nutne katastrofálna. Napríklad v Turecku je inflácia okolo 50 % a turecká líra sa obchoduje v [...]

V Macau nedávno otvorili 4. most cez more.

17.11.2024

Most Macao, štvrtý most cez more v osobitnej administratívnej oblasti, bol otvorený na tohtoročný štátny sviatok. Výstavba prvého osempruhového mosta v Macau sa začala v marci 2020 a bola dokončená 12. marca tohto roku. 3,08-kilometrový most s 2,86-kilometrovým prierezom cez more sa nachádza východne od Ponte de Amizade alebo Mostu priateľstva. Spája most Hong [...]

Budú ľudia žiť dlhšie?

17.11.2024

Vedci v Čínskej ľudovej republike nedávno objavili nový gén OSER1, ktorý reguluje dĺžku života. Tento objav poskytuje nový vedecký základ pre štúdium predlžovania ľudského života. Tím študoval mechanizmus účinku u rôznych druhov, ako sú priadky morušové, háďatká a ovocné mušky. Ako cieľový gén génu dlhovekosti FOXO bol vplyv OSER1 na dĺžku života podporený [...]

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 12:18

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 881
Celková čítanosť: 2920012x
Priemerná čítanosť článkov: 3314x

Autor blogu

Archív

Odkazy