V médiach sa často hovorí o kríze, stúpajúcich cenách a o financovaní štátov. Dlhé roky sa písalo, že americký dolár sa zrúti ako svetová mena a tak podobne. Americký dolár a aj iné meny majú takú hodnotu akú maju dôveru od používateľov tejto meny. Ak nikto nebude mať dôveru v americké doláre, tak jeho cena bude nízka ak bude mať dôveru vysokú, tak bude silný a jeho cena bude vysoká. Americký dolár stojí na cene ropy, keďže ropa sa kupuje za doláre.
Producenti ropy ako Saudská Arábia, Venezuela, Rusko, Nigéria, Angola, Brazília, Líbia sú ekonomicky veľmi slabé krajiny a ich jediným príjmom je predaj ropy a plynu. Preto tieto krajiny sú závislé na americkom dolári, predaju ropy a plynu. Poklesol dopyt po rope. Preto dnes máme sud ropy za 20 dolárov. To, že vnútorný dlh v USA je viac ako 24 000 miliard dolárov nie je dôležité, na cenu ropy to nemá žiadny vplyv. Keby ropné krajiny namiesto dolára začali preferovať ruské ruble, tak s americkým dolárom by to bolo zle, dolár by stratil dôveru – hodnotu. Preto americká centrálna banka využíva túto výhodu a tlačí peniaze v obrovských množstvách. Nemusí sa obávať straty dôvery v americký dolár, keďže ropné štáty majú také peniaze, ktoré majú malú celosvetovú dôveru – hodnotu. Americké burzy stále „rastú“ a firmy sú zavreté, ale burza musí „rásť“, kolotoč sa nesmie zastaviť.
Preto nevidím nejakú veľkú krízu v Amerike. Všetko je to o dôvere v papierové peniaze a následne burzy. Predstavme si, že vnútorný dlh vlády v USA sa zvýši z 24000 miliard dolárov na 600 000 miliard dolárov. Bude to akože veľký problém, ale takýto problém sa rieši účtovne, teda dlh sa prenesie na stranu „má dať“ a to je všetko. Je to len účtovný problém. Pokiaľ bude dobrá dôvera v papierové peniaze, tak sa nič nedeje.
Bohužiaľ toto všetko zaplatia ľudia v podobe inflácie, lebo čím viac peňazí je v obehu, tým viac strácajú tieto peniaze reálnu hodnotu – dôveru. Kto vlastne zaplatí ekonomický úpadok? Zaplatia ho tí čo poctivo pracujú a nemajú nič spoločné s tlačením peňazí, rozumej „zväčšovaním inflácie“. To je tá pravá americká demokracia.
Škoda, že obyčajní ľudia nemôžu ovplyvňovať tlačenie nových papierových peňazí vo svoj prospech cez politické strany. Bude niekedy také niečo ako bod vo volebnom programe politických strán?
a ešte stále, stále, stále nič, ty tlchuba? ...
2019 (21.1.2020) - Spojené štáty americké ...
Tak zdravili v roku 1991, keď balili kufre a ...
Takže toto bol ten dôvod, aby Kremeľskí komuniSStickí... ...
tragáč Slánský , Vaš , Reicin , Bán , ...
Celá debata | RSS tejto debaty