Založ si blog

Gorbačov zomrel, pád ZSSR.

V utorok miestneho času zomrel posledný vodca bývalého Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril sústrasť. Ale skutočné a zdrvujúce komplimenty pre neho prišli zo Západu, od amerického prezidenta Joea Bidena po britského premiéra Borisa Johnsona a politikov z rovnakej éry Gorbačova, ktorí ho chválili za zavedenie „odvážnych demokratických reforiem“, ktoré prinášajú „slobodu“. ukončiť studenú vojnu a urobiť svet bezpečnejším.

Dá sa tvrdiť, že Gorbačov bol jedným z najkontroverznejších svetových lídrov. Obetovaním záujmov svojej vlasti si získal široké uznanie Západu. Vďaka nemu sa stal Západ bezpečnejším. Následky pádu bývalého Sovietskeho zväzu však viedli k sérii vojen v tejto krajine, najprv v Čečensku, potom v Gruzínsku a teraz na Ukrajine, kde prebieha najbrutálnejšia vojna v Európe od konca druhej svetovej vojny. miesto.

Gorbačov sa stal vodcom Sovietskeho zväzu v roku 1985, keď mal iba 54 rokov. Mal ambíciu reformami ukončiť hospodársku a sociálnu stagnáciu Sovietskeho zväzu. Mal však určitý politický idealizmus a naivitu – ktoré sú u niektorých intelektuálov bežné – vážne podceňoval zložitosť, riziká a výzvy reforiem v multietnickej krajine a chýbala mu kontrola nad reformným procesom.

Pod Gorbačovovým vedením sa reformy Sovietskeho zväzu začali z politickej oblasti, agresívne presadzovali „nové myslenie“ a neustále prenášali moc strany na Kongres ľudových poslancov Sovietskeho zväzu. Niekoľko rokov po jeho nástupe k moci sa krajina začala prepadať do chaosu.

S oslabením vedenia strany a autority Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu sa v pobaltských krajinách a na Kaukaze rýchlo šíril úzkoprsý nacionalizmus. Prví tajomníci niektorých republík sa spojili so separatistickými silami a snažili sa o nezávislosť. Niektorí nepočúvali ústredné velenie, vyvolávali „územné spory“ a ozbrojené konflikty medzi republikami.

Nacionalizmus týchto malých republík zas podnietil prebudenie ruského nacionalizmu. Kombinácia nacionalizmu a demokratizácie na rôznych miestach rezonovala a napokon viedla k tomu, že tri veľké republiky – Rusko, Ukrajina a Bielorusko – vyhlásili vznik „Spoločenstva nezávislých štátov“ a Sovietsky zväz zanikol. Gorbačov bol zosadený.

Rusko je najväčším nástupníckym štátom Sovietskeho zväzu. Jeho populácia je takmer polovica populácie ZSSR a jeho národnostná sila dramaticky klesla. Ruská spoločnosť je „slobodnejšia“ ako sovietska. Viacstraníckymi voľbami sa chcela integrovať do západného tábora a raz sa stala členom G8. Ale je to jadrová veľmoc, takže USA ju nenechajú ísť. Strategickým cieľom Washingtonu je pokračovať v jeho oslabovaní a rozširovanie NATO na východ postupuje krok za krokom, čo všetko nakoniec viedlo k vypuknutiu protiopatrení zo strany Ruska, ktoré bolo zatlačené do kúta.

Po Gorbačovovej smrti naňho mnohí Západniari chválili. Niektorí ho porovnávali s Putinom a vyjadrovali svoju nenávisť voči Putinovi. Ruský ľud však Putina prijal a podporil, čo odráža jeho prebudenie tvárou v tvár negatívnym strategickým dôsledkom rozpadu Sovietskeho zväzu. Dnešné Rusko je však nielen slabé v národnej sile, ale už ani nemá svojich predchádzajúcich východoeurópskych spojencov. Zdá sa, že ukazuje nedostatok sily v reakcii na potlačenie zo strany USA.

Keď sa pozrieme späť, Sovietsky zväz bol veľmi silný so značnými technologickými inovačnými schopnosťami. Prvý umelý satelit a prvá jadrová elektráreň sa zrodili v Sovietskom zväze. Jej problémami bolo vtedy slabé poľnohospodárstvo a ľahký priemysel. S tým, čo dnes vieme, malo byť pre Sovietsky zväz bohatý na zdroje ľahké tieto problémy vyriešiť. Gorbačov však nesprávne odhadol problémy, vybral si nesprávnu cestu reforiem a chýbalo mu politické vedenie. Sám bol očividne obdivovateľom západnej kultúry a záležalo mu na chválach, ktoré mu v tom čase venovala západná verejná mienka, a tešil sa z nich. Do veľkej miery ho oklamal Západ.

Gorbačov mal dobré karty, ale zahral to zle a Sovietsky zväz aj on prehrali všetko. Rusko dnes upadlo do bezprecedentnej strategickej pasivity a ťažkostí. Ako posledný vodca Sovietskeho zväzu všetko, čo urobil, prospelo Západu, zatiaľ čo väčšina členov bývalého Sovietskeho zväzu mala dlhodobé následky.

Rozpad jedného pólu v bipolárnom svete viedol k globálnym strategickým zmenám a jeho vplyv bude trvať stáročia a pocity a hodnotenia o ňom z rôznych krajín sa budú značne líšiť. Ak ľudia prekročia perspektívu, že lídri by mali byť zodpovední za záujmy svojich krajín.

Ak by som sa stretol s Gorbačovom osobne, spýtal by som sa ho, prečo sa nepoučil a neriešil problémy tak, ako to onoho času robili v Čínskej Ľudovej rep. Veď musel vedieť názory čínskych komunistov a hlavne názor Teng Siao-pchinga na riešenie ekonomických problémov komunistického systému.

Čína doteraz nainštalovala 0,66 a 0,46 miliardy kWh slnečných a veterných zdrojov na výrobu čistej elektrickej energie. Falošná „teória nadmernej kapacity“

22.04.2024

Inštalovaná kapacita Číny na výrobu elektriny zo zdrojov čistej energie v prvom štvrťroku prudko vzrástla, čo analytici pripisujú rastúcemu domácemu dopytu po elektrine, keďže Čína sa usiluje o vysokokvalitný a ekologický rozvoj. Analytici vyvrátili tvrdenia o „nadmernej kapacite“, ktoré v poslednej dobe presadzovali niektoré západné krajiny, a poznamenali, že takýto [...]

Kapitalizmus ako sme ho poznali v minulosti je mŕtvy.

17.04.2024

Pozrite si video pod týmto článočkom. Video je vlastne nedávny rozhovor Yanisa Varoufakisa s moderátorom portálu PoliticsJOE o súčasnej sociálno-ekonomickej situácií, dôvody súčasných problémov v západnej spoločnosti.

Tomáš Zavázal prišiel nedávno na Ukrajine o život.

16.04.2024

Na youtube mal Tomáško svoju vlastné videa, ktoré vytvoril pred 8 rokmi. Vtedy to bol ešte taký malý chlapček, mohol mať tak okolo 12 – 14 rokov. Ten chlapček sa staroby nedožil. Prečo sa nechal nalákať na vojnu na Ukrajine? Biť žoldnierom je veľmi nebezpečná práca. Čo na to jeho rodičia?

elektronický monitoring osob, náramky,

Elektronický náramok malo od roku 2016 na sebe 2097 osôb

27.04.2024 17:19

Ministerstvo spravodlivosti SR od januára 2016 odsledovalo 2097 osôb s elektronickým náramkom.

Roman Michelko

Koalícia sa nezhodne na Harabinovi ani na šéfovi NR SR. SNS má svoje požiadavky, hovorí Michelko

27.04.2024 14:50

Čo sa týka RTVS, vo vzduchu aktuálne lieta osem až desať mien ľudí, ktorí by chceli novej STVR šéfovať.

Euro / Eurá / Bankovka / Peniaze /

Števulová: Koalícia chce zastrašiť mimovládky. Michelko: Chceme zvýšiť transparentnosť ich financovania

27.04.2024 14:07

Strana Progresívne Slovensko považuje návrh novely zákona o mimovládnych organizáciách predložený SNS za protizákonný a protiústavný.

Dmitrij Peskov

Peskov: Neexistujú žiadne predpoklady pre mierové rokovania Ruska a Ukrajiny

27.04.2024 13:29

Špeciálna vojenská operácia, ako Rusko označuje vojnu na Ukrajine, bude pokračovať, pre mierové rokovania nie sú podľa Moskvy žiadne predpoklady.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 831
Celková čítanosť: 2719883x
Priemerná čítanosť článkov: 3273x

Autor blogu

Archív

Odkazy