Ako hegemónia amerického dolára vytvára globálny chaos.

  • Vzhľadom na to, že dolár je tak zakorenený v systéme medzinárodných transakcií, Spojené štáty ho premenili na nástroj na odkrvenie iných krajín vyberaním príjmov z ražby.
  • Aby Spojené štáty podporili svoju domácu ekonomiku, často pumpujú prebytočné peniaze na globálne trhy v obdobiach hospodárskej expanzie, čím vytvárajú ilúziu celosvetového boomu.
  • Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb viedlo ku globálnemu sprísneniu likvidity, čo malo za následok odliv kapitálu a znehodnotenie meny na rozvíjajúcich sa trhoch.

PEKING 4. apríla (TASR) – Svet zadržiava dych pre tlejúcu bankovú krízu v Spojených štátoch, ktorú spustil veľkolepý kolaps Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Za Atlantikom sa následky ozývajú. Keď sa európske banky vrátane švajčiarskej Credit Suisse približujú k podobnej kríze, narastajú obavy, že regionálna kríza by sa mohla stať systémovou.

Skutočným vinníkom hroziacej krízy je menová politika americkej centrálnej banky (Fed) založená na hegemónii amerického dolára, ktorý pri niekoľkých príležitostiach drancoval globálne bohatstvo.

Po druhej svetovej vojne Spojené štáty zámerne nastolili hegemóniu dolára.

V treťom štvrťroku 2022 tvoril dolár takmer 60 percent svetových devízových rezerv. V januári 2023 predstavoval dolár približne 40 percent medzinárodných platieb.

Vzhľadom na to, že dolár je tak zakomponovaný do systému medzinárodných transakcií, Spojené štáty ho premenili na nástroj na krvácanie z iných krajín vyberaním príjmov z ražby.

So 100-dolárovou bankovkou, ktorej tlač stojí len asi 17 centov, by Spojené štáty mohli získať tovar a služby v hodnote 100 dolárov z iných krajín.

Pred viac ako polstoročím reptal bývalý francúzsky prezident Charles de Gaulle, Spojené štáty si užívali „prehnané privilégiá“ a „deficit bez sĺz“ vytvorený ich dolárom a použili svoju bezcennú papierovú bankovku na drancovanie zdrojov a tovární iných národov.

Od zlatého dolára, petrodolára k úverovému doláru a teraz k dlhovému doláru bol svet v posledných desaťročiach svedkom toho, že základ dolára ako medzinárodnej meny sa oslabuje.

Aby zachránili hegemóniu dolára, Spojené štáty bezohľadne vyčerpali všetky vojenské, finančné a obchodné prostriedky, snažiac sa neustále exportovať riziká do iných krajín a ťažiť z nich prostredníctvom lukratívneho dolárového biznisu.

VYTVÁRANIE BUBLÍN GLOBÁLNYCH AKTÍV

Aby Spojené štáty podporili svoju domácu ekonomiku, často pumpujú prebytočné peniaze na globálne trhy v obdobiach hospodárskej expanzie, čím vytvárajú ilúziu celosvetového boomu.

Po medzinárodnej finančnej kríze v roku 2008 zaviedol Fed viacero kôl kvantitatívneho uvoľňovania.

Po vypuknutí pandémie COVID-19 v roku 2020 zaviedla „neobmedzené“ kvantitatívne uvoľňovanie, čím posunula globálnu infláciu na 40-ročné maximum, vytvorila kolosálnu bublinu aktív a zhoršila riziká pre svetovú ekonomiku.

Zatiaľ čo nadmerná ponuka amerických dolárov priniesla do Spojených štátov „inflačné tlaky, ktoré neboli zaznamenané za generáciu“, iné ekonomiky boli zasiahnuté tvrdšie. Vo februári ročná inflácia v Argentíne po prvý raz od roku 1991 prekročila hranicu 100 percent.

Väčšina prebytočných dolárov sa vyváža do iných krajín prostredníctvom dovozu a zámorských investícií, čo umožňuje Spojeným štátom zbierať bohatstvo iných krajín za takmer nulové náklady.

Nadmerná ponuka dolára tiež vytvára „iracionálnu prosperitu“, ktorá sa odchyľuje od skutočnej ekonomickej situácie a zhoršuje turbulencie na globálnom finančnom trhu.

Viac ekonómov sa prebúdza na úkor súčasného menového systému založeného na dolároch.

Súčasný peňažný systém zameraný na dolár neodráža dynamický globálny trh, povedal David E. Sumual, hlavný ekonóm Bank Central Asia, najväčšej súkromnej banky v Indonézii, s tým, že náhle zmeny politiky Fedu vždy spôsobujú volatilitu v iných krajinách.

Fed však bude pokračovať v manipulácii globálnych trhov a spôsobovať zmätok vo svetovej ekonomike, pokiaľ ostatné krajiny neznížia svoju závislosť od dolára.

Analytici varovali, že Fed vyhnal bubliny aktív na celom svete na extrémne nebezpečnú úroveň a začínajú sa objavovať prvé známky prasknutia týchto bublín.

ZVÝŠENIE GLOBÁLNEHO DLHOVÉHO RIZIKA

Zatiaľ čo západný bankový sektor balansuje na hranici katastrofy, Fed nevykazuje žiadne známky zastavenia zvyšovania sadzieb.

Od marca minulého roka Fed zvýšil úrokové sadzby deväťkrát za sebou s kumulatívnym zvýšením sadzieb o 475 bázických bodov. Úroková sadzba v USA je teraz na najvyššej úrovni od septembra 2007.

Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb viedlo ku globálnemu sprísneniu likvidity, čo malo za následok odliv kapitálu a znehodnotenie meny na rozvíjajúcich sa trhoch.

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) sa tlak na splácanie dlhu pre krajiny denominované v dolároch prudko zvýšil. Viac ako 60 percent krajín s nízkymi príjmami je už vystavených vysokému riziku dlhovej tiesne.

Ak minulosť naznačuje, akonáhle sa krajina dostane do dlhovej tiesne, jej aktíva budú vystavené drancovaniu USA.

Keď sa v roku 1998 Jeffrey E. Garten, vtedajší dekan Yale School of Management, pýtali, či Spojené štáty dokážu prežiť ázijskú finančnú búrku, povedal, že „veľké americké firmy by mali zostať v kurze v Ázii a využiť bezprecedentné príležitosti na nákup aktíva lacno v odvetviach, ktoré boli uzavreté pre významné zahraničné investície.“

Gartenove slová sa neskôr naplnili proroctvom a podobné scenáre amerického kapitálu vrhajúceho sa na odvetvia v zraniteľných ekonomikách sa opakovali opakovane.

Keď Fed prešľapuje vo svojej menovej politike, Spojené štáty tiež trpia dočasnou ekonomickou bolesťou. Napriek tomu môže strýko Sam so svojou hegemónnou menou zamiešať riziká na ostatných a vyjsť z krízy, ktorú začala, do značnej miery nepoškodený.

Po globálnej finančnej kríze v roku 2008 trvalo Európskej únii 13 rokov, kým vrátila HDP na obyvateľa na predkrízovú úroveň, zatiaľ čo Spojeným štátom to trvalo len dva roky.

Napriek krátkemu otrasu Spojené štáty pokračujú v drancovaní sveta.

Zneužívanie dolára, zbrojenie globálnej finančnej infraštruktúry a nezodpovedná menová politika krajiny však bránia a narúšajú dôveryhodnosť USA.

Podľa údajov MMF podiel dolára na svetových rezervách klesol o viac ako 10 percentuálnych bodov v porovnaní s obdobím pred 20 rokmi. Klesajúci trend nejaví známky konca.

Dnes sa budú na námestiach páliť ruské a americké zástavy.

21.02.2025

Dnes po celom Slovensku budú vo väčších mestách protesty proti súčasnej slovenskej vláde. Predpokladám, že noví Cintulovia budú páliť fotky premiéra Fica a zároveň zástavy RF a USA. V protestujúcich zástupoch budú viať zástavy Ukrajiny a rečníci sa budú venovať vojne na Ukrajine. Budem zvedavý čo ešte iné sa na tých protestoch bude diať.

Nemecko je len (zaostalou) kolóniou USA.

18.02.2025

Tento blog berte len ako ľahký žáner na čítanie. Nemecko sa považuje za jednu s najvyspelejších krajín sveta. Nemecká ekonomika je založená hlavne na strojárskom priemysle, automobilový priemysel hrá najdôležitejšiu úlohu v Nemeckej ekonomike. Predstavme si, že by Nemecko nesmelo doviesť žiadne technológie z USA. Všetky technológie z USA by boli pre nemeckú ekonomiku, [...]

Čínsky kvantový počítač už použilo viac ako 20mil. používateľov.

17.02.2025

Čínsky nezávisle vyvinutý supravodivý kvantový počítač tretej generácie Origin Wukong obslúžil celosvetovo viac ako 20 miliónov používateľov, čím prekonal dôležitý míľnik vo vývoji kvantových počítačov v krajine, informoval denník China Science and Technology Daily. Podľa Anhui Quantum Computing Engineering Research Center majú používatelia zo 139 krajín alebo [...]

Francúzsko Paríž útok zranení, polícia, francúzsko,

Po útoku nožom vo Francúzsku zomrel jeden človek, dvaja policajti utrpeli zranenia

22.02.2025 21:34

Podozrivým z útoku je 37-ročný muž, ktorý je na zozname osôb zameranom na prevenciu teroristickej radikalizácie.

Vatikán pápež františek

Pápežovi Františkovi sa priťažilo a je v kritickom stave, potreboval prísun kyslíka

22.02.2025 19:50

Pápež najnovšie prekonal astmatickú respiračnú krízu. Prognóza je nateraz zdržanlivá.

rakúsko parlament

Rakúski ľudovci, sociálni demokrati a liberáli chcú vytvoriť spoločnú vládu

22.02.2025 19:35

Prezident Van der Bellen po stretnutí uviedol, že vidí posun vpred a ochotu dosiahnuť kompromis, no tiež zameranie na spoločný cieľ v záujme krajiny.

HZS, záchranári horskí

V Nízkych Tatrách uviazli tri osoby, jedna z nich zomrela

22.02.2025 19:25

Horská záchranná služba pomáhala aj skialpinistovi, ktorý spadol pri zostupe v Západných Tatrách.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 922
Celková čítanosť: 3053560x
Priemerná čítanosť článkov: 3312x

Autor blogu

Archív

Odkazy