Sonda Zhurong našla vodu v nízkych zemepisných šírkach Marsu.

PEKING 30. apríla (Sin-chua) – Čínsky marsovský rover Zhurong poskytol kľúčový pozorovací dôkaz tekutej vody v nízkych marťanských zemepisných šírkach, najteplejších oblastiach na červenej planéte, podľa novej štúdie publikovanej tento týždeň v časopise Science Advances.

Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve tekutej vody na rannom Marse, ale dramatické klimatické zmeny viedli k veľmi nízkemu tlaku a obsahu vodnej pary, čo sťažilo udržateľnú existenciu tekutej vody na súčasnej planéte. Vedci sa domnievajú, že voda tam teraz môže existovať iba v pevnej alebo plynnej forme.

Kvapky pozorované na robotickom ramene pristávacieho modulu Phoenix Mars pristávacieho modulu NASA však dokazujú, že slaná tekutá voda sa môže objaviť v lete vo vysokých zemepisných šírkach na Marse. Numerické simulácie tiež naznačujú, že v určitých oblastiach Marsu sa môžu krátkodobo vyskytnúť klimatické podmienky vhodné pre kvapalnú vodu. Dôkazy o tekutej vode v nízkych zemepisných šírkach planéty, kde sú povrchové teploty najvyššie, však stále chýbajú.

Zistenia z roveru Zhurong teraz vypĺňajú túto medzeru.

Zhurong je súčasťou čínskej prieskumnej misie Tianwen-1 Mars. Na Utopia Planitia, rozľahlej planine na severnej pologuli Marsu, pristál 15. mája 2021. Prešiel približne 2 kilometre a odoslal na Zem prúd údajov, kým sa prepol do spiaceho režimu. Miesto pristátia bolo v oblasti Marsu s nízkou zemepisnou šírkou.

Skupina viac ako 20 výskumníkov z Čínskej akadémie vied odvtedy použila údaje získané kamerami a detektormi na palube roveru na štúdium rôznych povrchových prvkov a materiálového zloženia dún v pristávacej oblasti.

Na povrchu dún našli niektoré dôležité morfologické znaky, ako sú kôry, trhliny, granulácia, polygonálne hrebene a pásová stopa. Analýza údajov odhalila, že povrchová vrstva duny je bohatá na minerály vrátane hydratovaných síranov, hydratovaného oxidu kremičitého a ferrihydritu.

„Podľa nameraných meteorologických údajov z roverov Zhurong a iných Marsových roverov sme usúdili, že tieto charakteristiky povrchu dún súvisia so zapojením tekutej slanej vody vytvorenej následným topením námrazy a snehu padajúceho na povrchy dún s obsahom soli, keď dôjde k ochladeniu. “, povedal vedúci výskumník Qin Xiaoguang, ktorý pracuje v Inštitúte geológie a geofyziky akadémie.

Qin vysvetlil, že soli v dunách spôsobujú, že mráz a sneh sa pri nízkych teplotách topia a vytvárajú slanú tekutú vodu. Keď slaná voda vyschne, vyzrážané hydratované minerály viažu častice piesku za vzniku pieskových agregátov a kôry. Kôra je potom ďalej popraskaná zmršťovaním. Proces sa neskôr opakuje, výsledkom čoho sú hrebene a pásiky na povrchu kôry.

V štúdii výskumníci odhadli, že duny Zhurong boli vytvorené asi pred 400 000 až 1,4 miliónmi rokov. Výmena vodnej pary medzi vyššími a nižšími zemepisnými šírkami počas tohto obdobia viedla k opakovanému vlhkému prostrediu v nízkych marťanských šírkach, po ktorom nasledoval častý výskyt slanej vody, keď teploty v regióne klesli.

Qin povedal, že objav poskytuje kľúčový dôkaz tekutej vody v nízkych zemepisných šírkach Marsu, kde sú povrchové teploty relatívne teplé a vhodnejšie pre život ako vysoké zemepisné šírky.

Poskytuje tiež informácie pre návrh budúcich stratégií prieskumu pre rovery na Marse. Keďže slaná voda kedysi existovala v rôznych zemepisných šírkach na povrchu Marsu, prioritu by mali mať mikróby tolerantné voči soli v budúcich misiách hľadajúcich existujúci život na Marse, uviedli vedci v štúdii.

Dnes sa budú na námestiach páliť ruské a americké zástavy.

21.02.2025

Dnes po celom Slovensku budú vo väčších mestách protesty proti súčasnej slovenskej vláde. Predpokladám, že noví Cintulovia budú páliť fotky premiéra Fica a zároveň zástavy RF a USA. V protestujúcich zástupoch budú viať zástavy Ukrajiny a rečníci sa budú venovať vojne na Ukrajine. Budem zvedavý čo ešte iné sa na tých protestoch bude diať.

Nemecko je len (zaostalou) kolóniou USA.

18.02.2025

Tento blog berte len ako ľahký žáner na čítanie. Nemecko sa považuje za jednu s najvyspelejších krajín sveta. Nemecká ekonomika je založená hlavne na strojárskom priemysle, automobilový priemysel hrá najdôležitejšiu úlohu v Nemeckej ekonomike. Predstavme si, že by Nemecko nesmelo doviesť žiadne technológie z USA. Všetky technológie z USA by boli pre nemeckú ekonomiku, [...]

Čínsky kvantový počítač už použilo viac ako 20mil. používateľov.

17.02.2025

Čínsky nezávisle vyvinutý supravodivý kvantový počítač tretej generácie Origin Wukong obslúžil celosvetovo viac ako 20 miliónov používateľov, čím prekonal dôležitý míľnik vo vývoji kvantových počítačov v krajine, informoval denník China Science and Technology Daily. Podľa Anhui Quantum Computing Engineering Research Center majú používatelia zo 139 krajín alebo [...]

medveď, laba

Envirorezort povolil odstrel 15 medveďov na Liptove, iniciatíva podáva žaloby

22.02.2025 17:23

Ministerstvo využilo vyhlásenú mimoriadnu situáciu, na ktorej trvanie podľa iniciatívy My sme les neexistuje zákonný dôvod.

Nemecko Berlín nôž útok polizei

Útok v Berlíne mal antisemitský motív, podozrivý je Sýrčan

22.02.2025 16:41

Útok sa stal v pamätníku holokaustu v centre Berlína. Zranený muž leží v stabilizovanom stave v nemocnici.

Fico Washington CPAC

Vstupenka na stretnutie s Trumpom? Fico na CPAC volal po renesancii EÚ. Politológ: Karta sa obrátila, z USA sa stáva spojenec

22.02.2025 16:00

Slovenský premiér vystúpil na zraze amerických konzervatívcov. O čom hovoril?

poľsko, tatry, búrka, blesk, vrtuľník, helikoptéra

V poľskej nemocnici zomrel chlapec zo Slovenska. Bojoval o život po nehode na zjazdovke

22.02.2025 15:02

V známom stredisku zimných športov mladý lyžiar nešťastne narazil do dela, ktoré slúži na zasnežovanie svahu.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 922
Celková čítanosť: 3053301x
Priemerná čítanosť článkov: 3312x

Autor blogu

Archív

Odkazy