Navigačné satelity BeiDou po 3 rokoch vítajú nového, silnejšieho člena.

Po trojročnom intervale po dokončení hustej siete globálnej konštelácie navigačného satelitného systému BeiDou (BDS) bola v stredu ráno vypustená prvá záložná družica. Uvedenie na trh zvýši výkon služby systému a umožní používateľom dosiahnuť rýchlejšie a presnejšie určovanie polohy.

Satelit má veľký význam pre propagovanie charakteristických služieb BDS a podporu jeho rozsiahlej aplikácie zvýšením komunikačnej kapacity regionálnych krátkych správ a zlepšením výkonu satelitných rozširujúcich služieb a služieb presného určovania polohy.

Prostredníctvom nosnej rakety Long March-3B vzlietla 56. družica BeiDou z Xichang Satellite Launch Center. Po vstupe na obežnú dráhu a dokončení testovania na obežnej dráhe bude integrovaný do BDS.

V roku 2009 bol oficiálne spustený projekt BeiDou-3, ktorý označuje úsilie Číny vybudovať vlastný globálny satelitný navigačný systém. Na rozdiel od zahraničných navigačných systémov využíva čínsky systém BeiDou-3 režim zmiešanej konštelácie, ktorý pozostáva z 30 satelitov na troch rôznych obežných dráhach: 24 satelitov na strednej obežnej dráhe Zeme, tri satelity na naklonenej geosynchrónnej dráhe a tri satelity na geostacionárnej dráhe Zeme (GEO).

Zatiaľ čo počet GEO satelitov je relatívne malý, zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore charakteristických služieb, a preto sú s láskou známe ako „Ji Xing“ alebo „šťastné hviezdy“.

  1. satelit vypustený tentoraz zdedil charakteristické črty svojich predchodcov, medzi ktoré patrí základné určovanie polohy, navigácia, načasovanie, regionálne služby krátkych správ, presné určovanie polohy bodu a satelitná augmentácia. Používateľom v Číne a okolitých regiónoch bude poskytovať navigačné a rozširujúce služby.

„Počas posledných troch rokov BDS nepretržite poskytoval vysokokvalitné služby používateľom na celom svete so stabilnou prevádzkou. Vypustením tohto záložného satelitu sa výkon služby systému ešte zvýši,“ Yang Changfeng, hlavný dizajnér spoločnosti BDS a výskumný pracovník Čínskej inžinierskej akadémie povedal pre Global Times.

Yang poznamenal, že sa očakáva, že toto spustenie zvýši dostupnosť a robustnosť systému. Záložný satelit tiež o jednu tretinu rozšíri kapacitu systému pre komunikačné služby krátkych správ v regióne Belt and Road Initiative (BRI), ako aj posilní hviezdicovú augmentáciu a presnú službu určovania polohy v jednom bode.

Zlepšenie produktového výkonu satelitu povedie k udržateľnému rozvoju celého navigačného systému, povedal hlavný inžinier.

Dátum vypustenia sa tiež zhoduje so 65. výročím výzvy predsedu Mao Ce-tunga na „vývoj umelých satelitov“. Po viac ako polstoročí oddanosti sa systém BDS stal najväčším a najrozsiahlejším vesmírnym systémom, aký bol kedy v Číne postavený, s najvyšším výkonom služieb a najužším spojením so životmi ľudí. Vstúpila do rýchlej dráhy vývoja rozsiahlych aplikácií.

Viac ako 7,9 milióna vozidiel cestnej dopravy, viac ako 40 000 poštových rýchlostných vozidiel, viac ako 47 000 lodí a viac ako 100 000 systémov autonómneho riadenia človek-stroj používa BDS.

V minulom roku podporilo používanie BDS 260 miliónov novoregistrovaných domácich smartfónov v Číne, čo predstavuje 98,5 percenta z celkového počtu. K januáru tohto roku prekročil denný objem určovania polohy veľkých domácich mapových aplikácií využívajúcich BDS 300 miliárd, čo naznačuje, že BDS získalo dominantné postavenie na domácom trhu s navigačnými mapami.

V roku 2021 bola výstupná hodnota čínskeho priemyslu navigačných a polohovacích služieb približne 470 miliárd juanov a odhaduje sa, že v roku 2022 presiahla 500 miliárd juanov.

„Len predstavivosť môže obmedziť rozsah aplikácie BeiDou,“ povedal Yang.

Navigačný systém vyvinutý v Číne je otvorený svetu a poskytuje vysokokvalitné produkty a prvotriedne služby globálnym používateľom.

Dosiahla kompatibilitu a interoperabilitu s americkými systémami GPS a ruskými systémami GLONASS a naďalej sa zapája do koordinácie interoperability so systémom Galileo.

Produkty BDS sa používajú vo viac ako polovici krajín a regiónov na celom svete a slúžia stovkám miliónov používateľov. Na základe BeiDou sa riešenia použili pri potvrdení pozemkových práv, precíznom poľnohospodárstve, prevencii a znižovaní katastrof a inteligentných prístavoch v regióne ASEAN, južnej Ázii, východnej Európe, Afrike a inde.

„Systém BDS sa stal názorným príkladom, ktorý demonštruje, ako BRI prospieva svetu a podporuje budovanie komunity so spoločnou budúcnosťou,“ povedal Yang.

  1. satelit BDS, tiež satelit GEO a posledný zo systému BDS-3, bol vypustený v júni 2020, čo znamená ukončenie nasadenia vlastného globálneho navigačného systému Číny.

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

USA nikdy nevyhrajú ekonomickú vojnu s Čínou.

12.04.2025

Zavedením 125-percentných ciel na čínske výrobky sa Donald Trump pokúsil oslabiť ekonomiku Čínskej ľudovej republiky. Napriek tomu, že export do USA tvorí menej ako 15 percent celkového čínskeho vývozu, ide o značný objem, ktorého dopady nemožno ignorovať. Ironicky, táto ekonomická vojna by sa napokon mohla obrátiť v prospech Číny. Potenciálne obmedzenia na [...]

ZSSK

Vlaky budúcnosti konečne aj na Slovensku: Tešte sa na nové súpravy a vyšší komfort

17.04.2025 00:00

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia.

musk

Putin prirovnal Muska k tvorcovi sovietskych rakiet. Čím je podľa neho posadnutý?

16.04.2025 20:53

Musk pred časom verejne vyhlásil, že sa s Putinom rozprával iba raz, a to pred ruskou inváziou na Ukrajinu a o vesmírnych technológiách.

rieka Kongo, potopená loď

Obrovská tragédia na rieke Kongo: Požiar a potopenie lode si vyžiadalo najmenej 50 mŕtvych, vyše 100 je nezvestných

16.04.2025 20:00, aktualizované: 20:22

Desiatky ľudí sa podarilo zachrániť, ale mnohí majú rozsiahle popáleniny.

Miloš Vučevič

Srbský parlament schválil novú vládu. Premiér je politicky neskúsený lekár

16.04.2025 19:05

Podľa Reuters bolo toto hlasovanie len formalitou.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 950
Celková čítanosť: 3147529x
Priemerná čítanosť článkov: 3313x

Autor blogu

Archív

Odkazy