Čína vyšle sondu na Mars, ktorá sa vráti domov so vzorkami z Marsu.

Čínski vedci vyvinuli numerický model na simuláciu atmosférického prostredia Marsu, ktorý ponúka výskumnú podporu pre čínsku misiu na získanie vzoriek z Marsu.

Štúdia, nedávno publikovaná v časopise Chinese Science Bulletin, uviedla, že Čínsky národný vesmírny úrad plánuje priviesť vzorky z Marsu späť na Zem okolo roku 2028.

Na poskytnutie informácií o meteorologických podmienkach pre pristátie kozmickej lode vedci z Ústavu fyziky atmosféry Čínskej akadémie vied navrhli a postavili „GoMars“, globálny otvorený planetárny atmosférický model pre Mars.

Použili model na replikáciu troch kritických cyklov atmosféry Marsu – prachu, vody a oxidu uhličitého – a potvrdili ho na základe pozorovaní Zhurongu, čínskeho marsovského roveru a pristávacích modulov Viking 1 a 2 NASA, ako aj Súbor údajov opätovnej analýzy Open-MARS, globálny záznam počasia na Marse.

Výsledky štúdie ukázali, že model GoMars úspešne reprodukoval jedinečné charakteristiky povrchového tlaku na Marse, ako ich zaznamenal rover Zhurong a dva pristávacie moduly Viking. Okrem toho má model dobrý simulačný výkon pre povrchovú teplotu, zónový vietor, polárny ľad a prach.

S rastúcou komplexnosťou prieskumov Marsu rastie dopyt po predpovediach počasia na Marse. Výskumný tím uviedol, že bude ďalej študovať poveternostné procesy, ako sú prachové búrky na planéte, aby ponúkol možnú podporu pre budúce misie na Mars, pristátie na Marse s posádkou a rozvoj zdrojov na planéte.

Čínsky Tianwen 1, ktorý bol vypustený 23. júla 2020, zložený z orbitera, landeru a roveru, dorazil na Mars vo februári 2021. Rover Zhurong zišiel zo svojej pristávacej plošiny na povrch Marsu 22. mája 2021 a skúmal odvtedy červenú planétu.

Vedúci výskumu Wang Bin uviedol, že misia Tianwen 3 bude zahŕňať úlohy pristátia, odberu vzoriek a návratu, čo si vyžaduje podrobné informácie o atmosférických podmienkach na Marse.

Minulý rok bol pre silný prach odstavený rover Insight zo Spojených štátov a čínsky rover Zhurong a kamienky zachytené v piesočnej búrke poškodili veterný senzor na americkom roveri Perseverance.

Od 60. rokov 20. storočia sa mnohé krajiny zaviazali k vývoju modelov atmosféry Marsu.

„Prachový cyklus na Marse je rovnako dôležitý ako kolobeh vody na Zemi,“ povedal Wang a zdôraznil, že prašné počasie malo významný vplyv na pristávanie, odlet, komunikáciu, dodávky energie a vybavenie sond na Mars.

  1. mája minulého roku sa Zhurong prepol do kľudového režimu po tom, čo na povrchu Marsu prešiel približne 1 921,5 metra. Podľa odborníkov bola príčina nečinnosti Zhurongu nejasná, ale satelitné fotografie ukázali, že jej solárne panely boli pokryté prachom.

„GoMars možno použiť na simuláciu aktivity prachu pred a po dormancii roveru, čo môže poskytnúť údaje o atmosférickom prostredí na analýzu možných príčin pokoja,“ povedal Wang.

Oveľa viac ako len analýza prašného počasia môže model fungovať ako „virtuálny Mars“. Keďže údaje o pozorovaní na Marse sú zriedkavé, vedci potrebujú simulačné údaje, aby sa dozvedeli o planéte a potom im pomohli vybrať vhodné oblasti pristátia a navrhnúť rovery.

„Napríklad, GoMars môže simulovať teploty pristávacej zóny a vedci môžu tieto údaje použiť na navrhnutie materiálov, ktoré sú vhodné na stavbu Mars roverov, aby sa vyrovnali s extrémnym chladom,“ vysvetlil Wang.

Hrozí ekonomický krach západu?

19.11.2024

Niekde som čítal, že Rusko je na tom ekonomicky zle a že je len otázkou času, kedy sa zrúti ekonomika Ruskej federácie. V súčasnosti má Rusko infláciu na úrovni 8,5 % a úrokovú mieru na 21 %. Kurz rubľa voči americkému doláru je približne 100:1. Táto situácia však nemusí byť nutne katastrofálna. Napríklad v Turecku je inflácia okolo 50 % a turecká líra sa obchoduje v [...]

V Macau nedávno otvorili 4. most cez more.

17.11.2024

Most Macao, štvrtý most cez more v osobitnej administratívnej oblasti, bol otvorený na tohtoročný štátny sviatok. Výstavba prvého osempruhového mosta v Macau sa začala v marci 2020 a bola dokončená 12. marca tohto roku. 3,08-kilometrový most s 2,86-kilometrovým prierezom cez more sa nachádza východne od Ponte de Amizade alebo Mostu priateľstva. Spája most Hong [...]

Budú ľudia žiť dlhšie?

17.11.2024

Vedci v Čínskej ľudovej republike nedávno objavili nový gén OSER1, ktorý reguluje dĺžku života. Tento objav poskytuje nový vedecký základ pre štúdium predlžovania ľudského života. Tím študoval mechanizmus účinku u rôznych druhov, ako sú priadky morušové, háďatká a ovocné mušky. Ako cieľový gén génu dlhovekosti FOXO bol vplyv OSER1 na dĺžku života podporený [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 881
Celková čítanosť: 2919746x
Priemerná čítanosť článkov: 3314x

Autor blogu

Archív

Odkazy