Číňania začali vyrábať svoj vlastný čip-CPU pre svoje počítače.

Najnovšia centrálna procesorová jednotka čínskeho výrobcu čipov Loongson Technology, ktorú nedávno vyvinuli, predstavuje veľký pokrok v domácej čipovej technológii v Čínskej Ľudovej rep., ale na vybudovanie softvérového ekosystému na podporu jej používania je potrebné vyvinúť väčšie úsilie, uviedli odborníci.

Komentáre prišli po tom, čo spoločnosť v utorok v Pekingu predstavila Loongson 3A6000, ktorý má podľa China Electronics Standardization Institute rovnocenný výkon s procesormi 14. generácie, ktoré Intel odhalil v testoch medzi hodinami.

Shi Huikang, zástupca vedúceho oddelenia elektronických informácií Ministerstva priemyslu a informačných technológií, uviedol, že najnovší produkt Loongson predstavuje nové maximum vo výkonnosti domácich CPU a tiež dokazuje, že Čínska Ľudová rep. má schopnosť vyrábať prvotriedne produkty v rámci samostatne vyvinutej architektúre – dizajnu CPU.

Loongson 3A6000 je najnovší univerzálny procesor s vlastnou architektúrou a dizajnom v krajine. Dokáže spúšťať aplikácie na rôznych platformách pre komplexné úlohy.

Spoločnosť tiež uviedla na trh hlavný riadiaci čip tlačiarne, Loongson 2P0500, prvý svojho druhu založený na nezávislom príkazovom systéme.

Očakáva sa, že Loongson 2P0500 ako základný komponent tlačiarne budú čínski výrobcovia tlačiarní používať častejšie.

Loongson Technology je jedným z mála čínskych výrobcov čipov, ktorí vyvinuli vlastnú architektúru procesorov, namiesto toho, aby sa spoliehali na licencované návrhy zahraničných spoločností.

Hu Weiwu, predseda Loongson Technology, povedal, že základná cesta vpred pre čínsky informačný priemysel spočíva vo vybudovaní nezávislého ekosystému mimo X86 a ARM systémov vyvinutých americkou čipovou spoločnosťou Intel a Arm Holdings so sídlom v Spojenom kráľovstve.

Loongson získal podporu od veľkých medzinárodných softvérových komunít s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré sa týkajú inštrukčných systémov. Podporu získal aj od domácich operačných systémov ako Qilin, Euler, Harmony OS, ako aj aplikácií ako WPS, WeChat, QQ, DingTalk a Tencent Meeting.

V utorok spoločnosť ChangXin Memory Technologies Inc, významný čínsky výrobca čipov známy aj ako CXMT, oficiálne uviedla na trh nové pamäťové čipy, ktoré boli overené výrobcami smartfónov vrátane Xiaomi.

Hu zo spoločnosti Loongson už skôr povedal, že je potrebné vynaložiť viac úsilia na podporu domácich inovácií v oblasti popredných technologických produktov a služieb, ako sú čipy a operačné systémy.

Len ak tieto technológie zavedú do širšieho komerčného využitia, budú mať viac šancí na zlepšenie. „Čím širšie bude používanie týchto technológií, tým lepšie budú. Bude to chvíľu trvať, ale sme si istí týmto procesom,“ povedal Hu.

V roku 2018 boli domáci spracovatelia ako Loongson, ShenWei a Phytium zaradení do plánov vládneho obstarávania v Čínskej Ľudovej rep.

Bolo to po prvýkrát, čo boli do takéhoto návrhu zahrnuté domáce servery riadené čipmi, čo je základom odhodlania podporovať aplikáciu domácich procesorov, ktoré dosahujú stabilný pokrok vo výkonnosti.

Štátne podniky a vládne agentúry sú dôležitými nákupcami zariadení informačných technológií v Čínskej Ľudovej rep.

Ministerstvo financií v roku 2021 uviedlo, že pri vládnom obstarávaní sa s tovarom a službami poskytovanými domácimi alebo zahraničnými podnikmi bude zaobchádzať rovnako, s výnimkou tých, ktoré zahŕňajú národnú bezpečnosť a štátne tajomstvá.

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

medveď hnedý

V obci Košariská v nedeľu ráno zachytili pohyb medveďa smerom na Brezovú pod Bradlom

27.04.2025 16:00

Podľa obyvateľov okolitých obcí sa medveď pohyboval v uplynulých dňoch aj v okolí obce Hradište pod Vrátnom.

Donald Trump, Volodymyr Zelenskyj

VIDEO: Trump zoči-voči Zelenskému. Pôvodne tam boli tri stoličky - poslal americký prezident Macrona preč?

27.04.2025 15:37

Stretnutie medzi štyrmi očami medzi Trumpom a Zelenským počas pápežovho pohrebu bolo prekvapením.

danko

Danko chce prelomiť veto prezidenta pri tzv. covidových amnestiách

27.04.2025 14:34

Gröhling považuje tieto amnestie za pľuvanec rodinám obetí koronavírusu, zdravotníkom, lekárom a dobrovoľníkom.

Šalitroš  migaľ

Migaľ: Najprv chceme ukázať výsledky a potom ich zhmotniť do politickej strany

27.04.2025 13:58

Migaľ nechcel priamo odpoveď na otázku, či sa politicky vidí viac napravo, alebo naľavo.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 953
Celková čítanosť: 3160300x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy