Založ si blog

Číňania začali vyrábať svoj vlastný čip-CPU pre svoje počítače.

Najnovšia centrálna procesorová jednotka čínskeho výrobcu čipov Loongson Technology, ktorú nedávno vyvinuli, predstavuje veľký pokrok v domácej čipovej technológii v Čínskej Ľudovej rep., ale na vybudovanie softvérového ekosystému na podporu jej používania je potrebné vyvinúť väčšie úsilie, uviedli odborníci.

Komentáre prišli po tom, čo spoločnosť v utorok v Pekingu predstavila Loongson 3A6000, ktorý má podľa China Electronics Standardization Institute rovnocenný výkon s procesormi 14. generácie, ktoré Intel odhalil v testoch medzi hodinami.

Shi Huikang, zástupca vedúceho oddelenia elektronických informácií Ministerstva priemyslu a informačných technológií, uviedol, že najnovší produkt Loongson predstavuje nové maximum vo výkonnosti domácich CPU a tiež dokazuje, že Čínska Ľudová rep. má schopnosť vyrábať prvotriedne produkty v rámci samostatne vyvinutej architektúre – dizajnu CPU.

Loongson 3A6000 je najnovší univerzálny procesor s vlastnou architektúrou a dizajnom v krajine. Dokáže spúšťať aplikácie na rôznych platformách pre komplexné úlohy.

Spoločnosť tiež uviedla na trh hlavný riadiaci čip tlačiarne, Loongson 2P0500, prvý svojho druhu založený na nezávislom príkazovom systéme.

Očakáva sa, že Loongson 2P0500 ako základný komponent tlačiarne budú čínski výrobcovia tlačiarní používať častejšie.

Loongson Technology je jedným z mála čínskych výrobcov čipov, ktorí vyvinuli vlastnú architektúru procesorov, namiesto toho, aby sa spoliehali na licencované návrhy zahraničných spoločností.

Hu Weiwu, predseda Loongson Technology, povedal, že základná cesta vpred pre čínsky informačný priemysel spočíva vo vybudovaní nezávislého ekosystému mimo X86 a ARM systémov vyvinutých americkou čipovou spoločnosťou Intel a Arm Holdings so sídlom v Spojenom kráľovstve.

Loongson získal podporu od veľkých medzinárodných softvérových komunít s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré sa týkajú inštrukčných systémov. Podporu získal aj od domácich operačných systémov ako Qilin, Euler, Harmony OS, ako aj aplikácií ako WPS, WeChat, QQ, DingTalk a Tencent Meeting.

V utorok spoločnosť ChangXin Memory Technologies Inc, významný čínsky výrobca čipov známy aj ako CXMT, oficiálne uviedla na trh nové pamäťové čipy, ktoré boli overené výrobcami smartfónov vrátane Xiaomi.

Hu zo spoločnosti Loongson už skôr povedal, že je potrebné vynaložiť viac úsilia na podporu domácich inovácií v oblasti popredných technologických produktov a služieb, ako sú čipy a operačné systémy.

Len ak tieto technológie zavedú do širšieho komerčného využitia, budú mať viac šancí na zlepšenie. „Čím širšie bude používanie týchto technológií, tým lepšie budú. Bude to chvíľu trvať, ale sme si istí týmto procesom,“ povedal Hu.

V roku 2018 boli domáci spracovatelia ako Loongson, ShenWei a Phytium zaradení do plánov vládneho obstarávania v Čínskej Ľudovej rep.

Bolo to po prvýkrát, čo boli do takéhoto návrhu zahrnuté domáce servery riadené čipmi, čo je základom odhodlania podporovať aplikáciu domácich procesorov, ktoré dosahujú stabilný pokrok vo výkonnosti.

Štátne podniky a vládne agentúry sú dôležitými nákupcami zariadení informačných technológií v Čínskej Ľudovej rep.

Ministerstvo financií v roku 2021 uviedlo, že pri vládnom obstarávaní sa s tovarom a službami poskytovanými domácimi alebo zahraničnými podnikmi bude zaobchádzať rovnako, s výnimkou tých, ktoré zahŕňajú národnú bezpečnosť a štátne tajomstvá.

Porovnanie cien el. energie medzi vyspelými krajinami.

22.02.2024

Elektrická energia je najušľachtilejšia, najčistejšia energia ktorú ľudia v domácnosti používajú. Spotreba elektrickej energie presne odzrkadľuje životnú úroveň obyvateľstva v tej ktorej krajine. Ceny elektrickej energie dopadajú na režijné náklady obyvateľstva, keďže každá domácnosť vo vyspelom svete je závislá na jej spotrebe. Doleuvedená tabuľka opisuje ceny [...]

Začiatok tretieho roku rusko-ukrajinského konfliktu NATO odhaľuje svoju skutočnú podstatu existencie ako hrobár na cintoríne.

12.02.2024

Rusko-ukrajinský konflikt vstupuje do tretieho roku a NATO neplánuje ukončiť tamojšie krviprelievanie. Najnovším dôkazom je vyhlásenie šéfa NATO Jensa Stoltenberga – Západ musí byť pripravený na „desaťročia trvajúcu konfrontáciu“ s Ruskom. Len dva dni pred zverejnením Stoltenbergových poznámok ruský prezident Vladimir Putin vo svojom prvom rozhovore pre západné [...]

Krajiny Blízkeho východu varujú Izrael pred humanitárnou katastrofou v prípade vojenskej invázie do mesta Rafah v pásme Gazy

12.02.2024

Izrael čelí rastúcemu regionálnemu a medzinárodnému tlaku v súvislosti s plánovanou pozemnou ofenzívou proti Rafahu, najjužnejšiemu mestu vo vojnou zničenom pásme Gazy. V posledných dňoch regionálne krajiny varovali Izrael pred humanitárnym zrútením v Rafahu, ak izraelské sily budú trvať na vykonaní pozemného útoku na Rafah, kde žije viac ako 1,4 milióna [...]

poľsko, polícia

Vozidlo v poľskom Štetíne vrazilo do davu, hlásia najmenej 17 zranených

01.03.2024 18:16

Páchateľ podľa polície z miesta činu ušiel, čoskoro však bol zatknutý.

Jozef Ráž ml.

Zrušia cyklopruh na Vajanského? Rážov rezort to podľa Valla chce dosiahnuť novelou zákona

01.03.2024 16:04

Podľa primátora Bratislavy hrozia astronomické pokuty za nesplnenie nariadenia.

Robert Fico / Tomáš Taraba /

Taraba navštívil Afriku. Envirominister vyrokoval s Keňou a Rwandou dohodu o vojenskej spolupráci

01.03.2024 15:35

S predstaviteľmi Keňe a Rwandy minister podľa vlastných slov vyrokoval aj dohodu o kybernetickej bezpečnosti.

matovič

Odvolací súd potvrdil, že Matovič sa nesmie vyjadrovať urážlivo o Haščákovi

01.03.2024 15:19

Expremiér tiež musí vymazať zo svojich profilov na sociálnych sieťach desiatky príspevkov a videí, ktoré takéto výroky obsahujú.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 821
Celková čítanosť: 2670841x
Priemerná čítanosť článkov: 3253x

Autor blogu

Archív

Odkazy