Založ si blog

Číňania začali vyrábať svoj vlastný čip-CPU pre svoje počítače.

Najnovšia centrálna procesorová jednotka čínskeho výrobcu čipov Loongson Technology, ktorú nedávno vyvinuli, predstavuje veľký pokrok v domácej čipovej technológii v Čínskej Ľudovej rep., ale na vybudovanie softvérového ekosystému na podporu jej používania je potrebné vyvinúť väčšie úsilie, uviedli odborníci.

Komentáre prišli po tom, čo spoločnosť v utorok v Pekingu predstavila Loongson 3A6000, ktorý má podľa China Electronics Standardization Institute rovnocenný výkon s procesormi 14. generácie, ktoré Intel odhalil v testoch medzi hodinami.

Shi Huikang, zástupca vedúceho oddelenia elektronických informácií Ministerstva priemyslu a informačných technológií, uviedol, že najnovší produkt Loongson predstavuje nové maximum vo výkonnosti domácich CPU a tiež dokazuje, že Čínska Ľudová rep. má schopnosť vyrábať prvotriedne produkty v rámci samostatne vyvinutej architektúre – dizajnu CPU.

Loongson 3A6000 je najnovší univerzálny procesor s vlastnou architektúrou a dizajnom v krajine. Dokáže spúšťať aplikácie na rôznych platformách pre komplexné úlohy.

Spoločnosť tiež uviedla na trh hlavný riadiaci čip tlačiarne, Loongson 2P0500, prvý svojho druhu založený na nezávislom príkazovom systéme.

Očakáva sa, že Loongson 2P0500 ako základný komponent tlačiarne budú čínski výrobcovia tlačiarní používať častejšie.

Loongson Technology je jedným z mála čínskych výrobcov čipov, ktorí vyvinuli vlastnú architektúru procesorov, namiesto toho, aby sa spoliehali na licencované návrhy zahraničných spoločností.

Hu Weiwu, predseda Loongson Technology, povedal, že základná cesta vpred pre čínsky informačný priemysel spočíva vo vybudovaní nezávislého ekosystému mimo X86 a ARM systémov vyvinutých americkou čipovou spoločnosťou Intel a Arm Holdings so sídlom v Spojenom kráľovstve.

Loongson získal podporu od veľkých medzinárodných softvérových komunít s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré sa týkajú inštrukčných systémov. Podporu získal aj od domácich operačných systémov ako Qilin, Euler, Harmony OS, ako aj aplikácií ako WPS, WeChat, QQ, DingTalk a Tencent Meeting.

V utorok spoločnosť ChangXin Memory Technologies Inc, významný čínsky výrobca čipov známy aj ako CXMT, oficiálne uviedla na trh nové pamäťové čipy, ktoré boli overené výrobcami smartfónov vrátane Xiaomi.

Hu zo spoločnosti Loongson už skôr povedal, že je potrebné vynaložiť viac úsilia na podporu domácich inovácií v oblasti popredných technologických produktov a služieb, ako sú čipy a operačné systémy.

Len ak tieto technológie zavedú do širšieho komerčného využitia, budú mať viac šancí na zlepšenie. „Čím širšie bude používanie týchto technológií, tým lepšie budú. Bude to chvíľu trvať, ale sme si istí týmto procesom,“ povedal Hu.

V roku 2018 boli domáci spracovatelia ako Loongson, ShenWei a Phytium zaradení do plánov vládneho obstarávania v Čínskej Ľudovej rep.

Bolo to po prvýkrát, čo boli do takéhoto návrhu zahrnuté domáce servery riadené čipmi, čo je základom odhodlania podporovať aplikáciu domácich procesorov, ktoré dosahujú stabilný pokrok vo výkonnosti.

Štátne podniky a vládne agentúry sú dôležitými nákupcami zariadení informačných technológií v Čínskej Ľudovej rep.

Ministerstvo financií v roku 2021 uviedlo, že pri vládnom obstarávaní sa s tovarom a službami poskytovanými domácimi alebo zahraničnými podnikmi bude zaobchádzať rovnako, s výnimkou tých, ktoré zahŕňajú národnú bezpečnosť a štátne tajomstvá.

G7 obvinila Čínsku Ľudovú rep. za nadmernú výrobu automobilov.

18.07.2024

Čínska Ľudová republika nemôže vyrábať tak veľa automobilov, podľa úsudku G7.

Čína podporuje vzdelanie svojích občanov.

15.07.2024

Nyidoin Lhamo, stredoškoláčka pochádzajúca z náhornej plošiny Qinghai-Xizang, si nikdy nemyslela, že by mohla mať šancu študovať na peknej internátnej škole a dokonca ísť v budúcnosti na univerzitu v inej provincii . Nyidoin Lhamo, narodená v tibetskej autonómnej prefektúre Golog v severozápadnej Číne, Qinghai, strávila svoje rané roky chovom dobytka na odľahlých [...]

Čínskemu zahraničnému obchodu sa darí.

12.07.2024

Čínsky zahraničný obchod dosiahol nové maximum v prvom polroku tohto roka, čo poskytlo ďalší impulz pre ekonomické oživenie, ukázali piatkové oficiálne údaje. Objem obchodu s tovarom vzrástol medziročne o 6,1 percenta na 21,17 bilióna juanov (približne 2 970 miliárd amerických dolárov) v období od januára do júna, podľa Generálnej colnej správy. Vývoz vzrástol o 6,9 [...]

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Pošlite nám videá búrky, žiada polícia účastníkov festivalu Pohoda

24.07.2024 12:52

Polícia vedie pre pád stanu na festivale trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia.

Simsik Cynthia

Prípad zavraždenej hádzanárky: Obvinili jej partnera, bývalého príslušníka Finančnej správy

24.07.2024 12:22

Obvinený Juraj sa údajne k svojmu skutku priznal minimálne trom rodinným príslušníkom, všetci traja už aj vypovedali pred vyšetrovateľom.

Robert Fico / Viktor Orbán /

Slovensko a Maďarsko pod paľbou kritiky od eurokomisie. Čechov pochválili

24.07.2024 11:56, aktualizované: 12:28

Podľa jej podpredsedníčky Věry Jourovej štáty úplne či čiastočne splnili dve tretiny (68 percent) odporúčaní vydaných v roku 2023.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 853
Celková čítanosť: 2812887x
Priemerná čítanosť článkov: 3298x

Autor blogu

Archív

Odkazy