Založ si blog

Čína sa tento rok stane najväčším vývozcom áut na svete.

Nedávna správa nemeckého výskumného inštitútu ukazuje, že čínski výrobcovia predali v zámorí od januára do septembra 3,4 milióna vozidiel, čo je viac ako Japonsko a Nemecko, ktoré za rovnaké obdobie vyviezli 3,2 milióna a 2,4 milióna vozidiel.

Z 3,4 milióna kusov tvorili elektromobily 24 percent, čo je viac ako dvojnásobok minuloročného podielu. Čína v roku 2022 predbehla Nemecko vo vývoze automobilov a očakáva sa, že v tomto roku predbehne Japonsko a stane sa najväčším svetovým vývozcom automobilov.

Z colných údajov Číny tiež vyplýva, že objem jej vývozu automobilov prevýšil objem vývozu z Japonska v prvom štvrťroku a potom opäť v prvej polovici roka. Mnohé domáce a zahraničné inštitúcie tiež predpovedajú, že Čína sa tento rok stane najväčším svetovým exportérom automobilov.

V posledných rokoch čínsky export automobilov nielenže postupne prekonal hranicu 2 milióny kusov a 3 milióny kusov, ale výrazne sa zvýšili aj ceny, z priemerných 85 000 juanov (11 916 dolárov) za jednotku v roku 2018 na 122 000 juanov v r. 2022. Exportné destinácie sa postupne rozšírili aj do Európy, Severnej Ameriky a ďalších rozvinutých trhov. Údaje ukazujú, že čínske značky tvorili v roku 2022 8 percent trhu s elektrickými vozidlami v Európskej únii a očakáva sa, že tento podiel sa do roku 2025 zvýši na 15 percent.

Podľa Wanga Xia, predsedu automobilovej podrady pri Čínskej rade pre podporu medzinárodného obchodu, dôvodom, prečo sa čínske vozidlá stávajú čoraz obľúbenejšími v zámorí, sú ich komparatívne výhody v elektrifikácii a inteligencii. Správa zverejnená medzinárodnou ratingovou agentúrou Moody’s v auguste naznačuje, že konkurenčná výhoda Číny vo výrobe lítium-iónových batérií pomáha čínskym výrobcom znižovať výrobné náklady.

Zatiaľ čo obrovský čínsky trh prináša významné výhody pre rozvoj jej odvetvia elektrických vozidiel, stále väčšia prítomnosť čínskych nových energetických vozidiel na celom svete tiež svedčí o ekologickom prechode čínskej ekonomiky.

V roku 2021 dosiahol čínsky ekologický obchod 1 161,09 miliardy dolárov a stal sa tak najväčším zeleným obchodníkom na svete. Čína spolupracovala s partnermi na spustení Medzinárodnej aliancie pre zelený rozvoj v rámci iniciatívy Pás a cesta s cieľom uskutočniť spoluprácu v oblasti ekologickej a nízkouhlíkovej transformácie, poskytnúť platformu pre spoluprácu pre zelený rozvoj krajín Pásma a cesty a prispieť k zelenému prechodu ekonomiky.

Dnešný bonus je pekná pesnička od Pet Shop Boys, Go West. Snáď vás môj bonus, táto pekná pesnička inšpiruje aby ste sa naučili anglický jazyk. Peknou odmenou pre vás bude schopnosť zaspievať si pesničky aj v anglickom jazyku. Týka sa to hlavne mladých ľudí.

Porovnanie cien el. energie medzi vyspelými krajinami.

22.02.2024

Elektrická energia je najušľachtilejšia, najčistejšia energia ktorú ľudia v domácnosti používajú. Spotreba elektrickej energie presne odzrkadľuje životnú úroveň obyvateľstva v tej ktorej krajine. Ceny elektrickej energie dopadajú na režijné náklady obyvateľstva, keďže každá domácnosť vo vyspelom svete je závislá na jej spotrebe. Doleuvedená tabuľka opisuje ceny [...]

Začiatok tretieho roku rusko-ukrajinského konfliktu NATO odhaľuje svoju skutočnú podstatu existencie ako hrobár na cintoríne.

12.02.2024

Rusko-ukrajinský konflikt vstupuje do tretieho roku a NATO neplánuje ukončiť tamojšie krviprelievanie. Najnovším dôkazom je vyhlásenie šéfa NATO Jensa Stoltenberga – Západ musí byť pripravený na „desaťročia trvajúcu konfrontáciu“ s Ruskom. Len dva dni pred zverejnením Stoltenbergových poznámok ruský prezident Vladimir Putin vo svojom prvom rozhovore pre západné [...]

Krajiny Blízkeho východu varujú Izrael pred humanitárnou katastrofou v prípade vojenskej invázie do mesta Rafah v pásme Gazy

12.02.2024

Izrael čelí rastúcemu regionálnemu a medzinárodnému tlaku v súvislosti s plánovanou pozemnou ofenzívou proti Rafahu, najjužnejšiemu mestu vo vojnou zničenom pásme Gazy. V posledných dňoch regionálne krajiny varovali Izrael pred humanitárnym zrútením v Rafahu, ak izraelské sily budú trvať na vykonaní pozemného útoku na Rafah, kde žije viac ako 1,4 milióna [...]

Jozef Ráž ml.

Zrušia cyklopruh na Vajanského? Rážov rezort to podľa Valla chce dosiahnuť novelou zákona

01.03.2024 16:04

Podľa primátora Bratislavy hrozia astronomické pokuty za nesplnenie nariadenia.

Robert Fico / Tomáš Taraba /

Taraba navštívil Afriku. Envirominister vyrokoval s Keňou a Rwandou dohodu o vojenskej spolupráci

01.03.2024 15:35

S predstaviteľmi Keňe a Rwandy minister podľa vlastných slov vyrokoval aj dohodu o kybernetickej bezpečnosti.

matovič

Odvolací súd potvrdil, že Matovič sa nesmie vyjadrovať urážlivo o Haščákovi

01.03.2024 15:19

Expremiér tiež musí vymazať zo svojich profilov na sociálnych sieťach desiatky príspevkov a videí, ktoré takéto výroky obsahujú.

SR Poprad nemocnica búranie Dolinková POX

V popradskej nemocnici začali s obnovou za 42 miliónov eur

01.03.2024 15:01

Riaditeľ Stanislav Kandrik uviedol, že rekonštrukcia sa dotkne aj ôsmich poschodí a centrálnej kotolne, ktorá bola v havarijnom stave.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 821
Celková čítanosť: 2670817x
Priemerná čítanosť článkov: 3253x

Autor blogu

Archív

Odkazy