Je pre USA Čína v odbore umelej inteligencie skôr partnerom ako nepriateľom ?

V posledných dňoch sa Čínska Ľudová republika a USA dohodli, že na jar tohto roku začnú prvé stretnutie čínsko-amerického medzivládneho dialógového mechanizmu o umelej inteligencii (AI). Ide o implementáciu konsenzu medzi čínskymi a americkými lídrami dosiahnutého v San Franciscu v novembri, v rámci ktorého sa obe strany dohodli na nadviazaní čínsko-amerických vládnych rozhovorov o AI.

Neúnavný zásah USA proti technologickému priemyslu v Čínskej Ľudovej republike však spôsobil, že vyhliadky na zmysluplnú spoluprácu sú neistejšie. Boli uvalené jednostranné sankcie na technológie a zariadenia súvisiace s AI, kontrolovaný export čipov do Čínskej Ľudovej republiky a dokonca bol obmedzený prístup na školenia čínskych modelov AI do amerického cloudového priestoru… Môžu tieto kroky skutočne ochrániť takzvanú národnú bezpečnosť USA? Je skutočne zmysluplné prinútiť druhú stranu klaňať sa rôznymi formami, aby sa upevnil hegemónny status? Keď hovoríme o AI a perspektívnych rušivých technológiách, veríme v dominanciu určitej hegemonickej sily?

Žiadna z nových technológií nevytvorila rovnaké výzvy a etické a bezpečnostné problémy ako AI. Dnešné technológie umelej inteligencie posunuli ľudstvo do novej etapy vývoja, no riziká súvisiace s umelou inteligenciou sú ďaleko za hranicou schopnosti akejkoľvek krajiny toto riešiť.

Všetky veľké jazykové modely vyvinuté technologickými spoločnosťami v USA a Čínskej Ľudovej republike neustále vytvárajú prakticky nový ekosystém, v ktorom sa objavujú nové problémy v digitálnej spoločnosti jeden za druhým, vrátane otázok ochrany súkromia, bezpečnosti údajov. porušenie, skreslenie údajov, nespravodlivosť a diskriminácia a vážnejšie riziká nekontrolovateľnej aplikácie v automatizovaných vojenských systémoch a biologických zbraniach.

Pre hlavné svetové mocnosti je bezprecedentne dôležité, aby preskúmali spoločné riešenie, ako je formulácia medzinárodne uznávaných technických noriem a etických noriem umelej inteligencie, aby sa umelá inteligencia nezneužívala na zlo.

Táto núdzová situácia otvára USA okno, aby sa vzdali politickej zaujatosti voči Čínskej Ľudovej republike a spojili ich do novej hry na spoluprácu založenú na identifikácii spoločných záujmov a nastavení spoločných spodných línií riadenia AI. Príkladom je obmedzenie nezákonného alebo neetického vývoja a využívania AI vo vojenských systémoch a biologických zbraniach.

Arati Prabhakar, riaditeľ Úradu pre politiku vedy a techniky Bieleho domu, údajne povedal, že napriek obchodnému napätiu medzi Čínskou Ľudovou republikou a USA v súvislosti s AI budú tieto dve krajiny spolupracovať na spolupráci na vývoji AI, znižovaní jej rizík a hodnotení jej schopností.

Ak má rastúca technológia nepriateľa, potom je týmto nepriateľom hegemónia. Namiesto toho, aby prerušili spojenie Čínskej Ľudovej republiky so špičkovými technológiami AI, to, čo urobili USA, je skôr izoláciou od globálneho technologického inovačného ekosystému. Čínska Ľudová republika je preto motivovaná k spolupráci s ďalšími veľkými mocnosťami, ktoré by pravdepodobne mohli pestovať viac potenciálnych konkurentov pre USA, čím by sa Washington ešte viac znepokojil.

Čínska Ľudová republika v októbri spustila iniciatívu Global AI Governance Initiative, ktorá ponúka otvorený, inkluzívny a spravodlivý prístup k vývoju, bezpečnosti a riadeniu vznikajúcich technológií a služieb umelej inteligencie, ktorá explicitne vyjadrila ochotu krajiny prevziať zodpovednosť ako významná mocnosť komunikáciu a pragmatickú spoluprácu globálneho riadenia AI.

USA by mali odložiť zaujatosť a ideologické rozdiely voči Čínskej Ľudovej republike, hľadať dlho odložené spoločné záujmy a viesť pragmatickú spoluprácu skôr, ako sa problémy spôsobené AI vymknú spod kontroly. Obe krajiny by mali prevziať zodpovednosť za riešenie spoločných záujmov ľudstva. Čínska Ľudová republika je pripravená a čo USA?

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

ukrajinský vojak, vojna, protitanková zbraň, raketa, strela

ONLINE: Bloomberg: USA zvažujú uznať Krym za ruský, ak to povedie k mieru

19.04.2025 06:20

Súčasťou širšej mierovej dohody môže byť uznanie Krymu ako súčasť Ruska zo strany USA, tvrdia zdroje agentúry Bloomebrg. Konečné reozhodnutie ale ešte nepadlo.

fico-simecka-matovic

Aprílový prieskum SANEP: Smer tesne pred PS, Matovič sa derie hore

19.04.2025 06:00

Do poslaneckých lavíc by v prvej polovici apríla podľa prieskumu SANEP-u zasadli členovia siedmich politických strán.

moslimovia, škola, migranti v škole

Na viedenských školách je už viac moslimov ako kresťanov. Pribúdajú konflikty

19.04.2025 06:00

Podiel žiakov, ktorí vyznávajú islam, dosiahol v tomto školskom roku vyše 41 percent, čo je po prvý raz viac ako podiel kresťanských detí.

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 951
Celková čítanosť: 3153398x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy