Je pre USA Čína v odbore umelej inteligencie skôr partnerom ako nepriateľom ?

V posledných dňoch sa Čínska Ľudová republika a USA dohodli, že na jar tohto roku začnú prvé stretnutie čínsko-amerického medzivládneho dialógového mechanizmu o umelej inteligencii (AI). Ide o implementáciu konsenzu medzi čínskymi a americkými lídrami dosiahnutého v San Franciscu v novembri, v rámci ktorého sa obe strany dohodli na nadviazaní čínsko-amerických vládnych rozhovorov o AI.

Neúnavný zásah USA proti technologickému priemyslu v Čínskej Ľudovej republike však spôsobil, že vyhliadky na zmysluplnú spoluprácu sú neistejšie. Boli uvalené jednostranné sankcie na technológie a zariadenia súvisiace s AI, kontrolovaný export čipov do Čínskej Ľudovej republiky a dokonca bol obmedzený prístup na školenia čínskych modelov AI do amerického cloudového priestoru… Môžu tieto kroky skutočne ochrániť takzvanú národnú bezpečnosť USA? Je skutočne zmysluplné prinútiť druhú stranu klaňať sa rôznymi formami, aby sa upevnil hegemónny status? Keď hovoríme o AI a perspektívnych rušivých technológiách, veríme v dominanciu určitej hegemonickej sily?

Žiadna z nových technológií nevytvorila rovnaké výzvy a etické a bezpečnostné problémy ako AI. Dnešné technológie umelej inteligencie posunuli ľudstvo do novej etapy vývoja, no riziká súvisiace s umelou inteligenciou sú ďaleko za hranicou schopnosti akejkoľvek krajiny toto riešiť.

Všetky veľké jazykové modely vyvinuté technologickými spoločnosťami v USA a Čínskej Ľudovej republike neustále vytvárajú prakticky nový ekosystém, v ktorom sa objavujú nové problémy v digitálnej spoločnosti jeden za druhým, vrátane otázok ochrany súkromia, bezpečnosti údajov. porušenie, skreslenie údajov, nespravodlivosť a diskriminácia a vážnejšie riziká nekontrolovateľnej aplikácie v automatizovaných vojenských systémoch a biologických zbraniach.

Pre hlavné svetové mocnosti je bezprecedentne dôležité, aby preskúmali spoločné riešenie, ako je formulácia medzinárodne uznávaných technických noriem a etických noriem umelej inteligencie, aby sa umelá inteligencia nezneužívala na zlo.

Táto núdzová situácia otvára USA okno, aby sa vzdali politickej zaujatosti voči Čínskej Ľudovej republike a spojili ich do novej hry na spoluprácu založenú na identifikácii spoločných záujmov a nastavení spoločných spodných línií riadenia AI. Príkladom je obmedzenie nezákonného alebo neetického vývoja a využívania AI vo vojenských systémoch a biologických zbraniach.

Arati Prabhakar, riaditeľ Úradu pre politiku vedy a techniky Bieleho domu, údajne povedal, že napriek obchodnému napätiu medzi Čínskou Ľudovou republikou a USA v súvislosti s AI budú tieto dve krajiny spolupracovať na spolupráci na vývoji AI, znižovaní jej rizík a hodnotení jej schopností.

Ak má rastúca technológia nepriateľa, potom je týmto nepriateľom hegemónia. Namiesto toho, aby prerušili spojenie Čínskej Ľudovej republiky so špičkovými technológiami AI, to, čo urobili USA, je skôr izoláciou od globálneho technologického inovačného ekosystému. Čínska Ľudová republika je preto motivovaná k spolupráci s ďalšími veľkými mocnosťami, ktoré by pravdepodobne mohli pestovať viac potenciálnych konkurentov pre USA, čím by sa Washington ešte viac znepokojil.

Čínska Ľudová republika v októbri spustila iniciatívu Global AI Governance Initiative, ktorá ponúka otvorený, inkluzívny a spravodlivý prístup k vývoju, bezpečnosti a riadeniu vznikajúcich technológií a služieb umelej inteligencie, ktorá explicitne vyjadrila ochotu krajiny prevziať zodpovednosť ako významná mocnosť komunikáciu a pragmatickú spoluprácu globálneho riadenia AI.

USA by mali odložiť zaujatosť a ideologické rozdiely voči Čínskej Ľudovej republike, hľadať dlho odložené spoločné záujmy a viesť pragmatickú spoluprácu skôr, ako sa problémy spôsobené AI vymknú spod kontroly. Obe krajiny by mali prevziať zodpovednosť za riešenie spoločných záujmov ľudstva. Čínska Ľudová republika je pripravená a čo USA?

Nemecko je len (zaostalou) kolóniou USA.

18.02.2025

Tento blog berte len ako ľahký žáner na čítanie. Nemecko sa považuje za jednu s najvyspelejších krajín sveta. Nemecká ekonomika je založená hlavne na strojárskom priemysle, automobilový priemysel hrá najdôležitejšiu úlohu v Nemeckej ekonomike. Predstavme si, že by Nemecko nesmelo doviesť žiadne technológie z USA. Všetky technológie z USA by boli pre nemeckú ekonomiku, [...]

Čínsky kvantový počítač už použilo viac ako 20mil. používateľov.

17.02.2025

Čínsky nezávisle vyvinutý supravodivý kvantový počítač tretej generácie Origin Wukong obslúžil celosvetovo viac ako 20 miliónov používateľov, čím prekonal dôležitý míľnik vo vývoji kvantových počítačov v krajine, informoval denník China Science and Technology Daily. Podľa Anhui Quantum Computing Engineering Research Center majú používatelia zo 139 krajín alebo [...]

USA sú skorumpovaná krajina.

12.02.2025

Musk dokazuje, že americký štýl demokratického systému bol najskorumpovanejším systémom, najviac netransparentným systémom, systémom najviac zneužívajúcim ľudské práva, najslobodnejším systémom, ktorý mohol systematicky globálne korumpovať v celej histórii ľudstva. Zatiaľ Musk vyšetril tieto body. : V roku 2010 postihlo Haiti zemetrasenie. USAID zaplatilo 2 miliardy [...]

Hrad Krasna Horka pocas rekonstrukcie. Na muroch dolneho hradu vidiet lesenie

Národné múzeum si za 100-tisíc eur objednalo audit rekonštrukcie Krásnej Hôrky

21.02.2025 14:04

Poslankyňa Katarína Prékopová v otvorenom liste kritizuje kroky vedúce k ovládnutiu Múzea Betliar a situáciu na rekonštruovanom hrade.

útok hradec králové

Mladík, ktorý v obchode v Hradci Králové zabil dve ženy, sa k činu priznal. O väzbe rozhodne súd

21.02.2025 14:01

V prípade preukázania viny mu hrozí až desaťročný trest.

Eiffelova veža / Škola / Žiak /

Na školách vo Francúzsku budú pre nárast útokov nožmi policajti prehľadávať študentom tašky

21.02.2025 13:28

Podľa ministerky školstva by tiež malo byť zavedené pravidlo, že ak bude u žiaka nájdený nôž, automaticky ho bude čakať disciplinárna komisia.

Jozef Hanuska

Uškrtil ju a vyrezal jej orgány. Kuchárovi Jozefovi stíhanému za vraždu partnerky súd znížil trest

21.02.2025 13:26

Odvolací súd mu tiež uložil ochranný dohľad na jeden rok.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 921
Celková čítanosť: 3047346x
Priemerná čítanosť článkov: 3309x

Autor blogu

Archív

Odkazy