Sonda Zhurong našla vodu v nízkych zemepisných šírkach Marsu.

PEKING 30. apríla (Sin-chua) – Čínsky marsovský rover Zhurong poskytol kľúčový pozorovací dôkaz tekutej vody v nízkych marťanských zemepisných šírkach, najteplejších oblastiach na červenej planéte, podľa novej štúdie publikovanej tento týždeň v časopise Science Advances.

Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve tekutej vody na rannom Marse, ale dramatické klimatické zmeny viedli k veľmi nízkemu tlaku a obsahu vodnej pary, čo sťažilo udržateľnú existenciu tekutej vody na súčasnej planéte. Vedci sa domnievajú, že voda tam teraz môže existovať iba v pevnej alebo plynnej forme.

Kvapky pozorované na robotickom ramene pristávacieho modulu Phoenix Mars pristávacieho modulu NASA však dokazujú, že slaná tekutá voda sa môže objaviť v lete vo vysokých zemepisných šírkach na Marse. Numerické simulácie tiež naznačujú, že v určitých oblastiach Marsu sa môžu krátkodobo vyskytnúť klimatické podmienky vhodné pre kvapalnú vodu. Dôkazy o tekutej vode v nízkych zemepisných šírkach planéty, kde sú povrchové teploty najvyššie, však stále chýbajú.

Zistenia z roveru Zhurong teraz vypĺňajú túto medzeru.

Zhurong je súčasťou čínskej prieskumnej misie Tianwen-1 Mars. Na Utopia Planitia, rozľahlej planine na severnej pologuli Marsu, pristál 15. mája 2021. Prešiel približne 2 kilometre a odoslal na Zem prúd údajov, kým sa prepol do spiaceho režimu. Miesto pristátia bolo v oblasti Marsu s nízkou zemepisnou šírkou.

Skupina viac ako 20 výskumníkov z Čínskej akadémie vied odvtedy použila údaje získané kamerami a detektormi na palube roveru na štúdium rôznych povrchových prvkov a materiálového zloženia dún v pristávacej oblasti.

Na povrchu dún našli niektoré dôležité morfologické znaky, ako sú kôry, trhliny, granulácia, polygonálne hrebene a pásová stopa. Analýza údajov odhalila, že povrchová vrstva duny je bohatá na minerály vrátane hydratovaných síranov, hydratovaného oxidu kremičitého a ferrihydritu.

„Podľa nameraných meteorologických údajov z roverov Zhurong a iných Marsových roverov sme usúdili, že tieto charakteristiky povrchu dún súvisia so zapojením tekutej slanej vody vytvorenej následným topením námrazy a snehu padajúceho na povrchy dún s obsahom soli, keď dôjde k ochladeniu. “, povedal vedúci výskumník Qin Xiaoguang, ktorý pracuje v Inštitúte geológie a geofyziky akadémie.

Qin vysvetlil, že soli v dunách spôsobujú, že mráz a sneh sa pri nízkych teplotách topia a vytvárajú slanú tekutú vodu. Keď slaná voda vyschne, vyzrážané hydratované minerály viažu častice piesku za vzniku pieskových agregátov a kôry. Kôra je potom ďalej popraskaná zmršťovaním. Proces sa neskôr opakuje, výsledkom čoho sú hrebene a pásiky na povrchu kôry.

V štúdii výskumníci odhadli, že duny Zhurong boli vytvorené asi pred 400 000 až 1,4 miliónmi rokov. Výmena vodnej pary medzi vyššími a nižšími zemepisnými šírkami počas tohto obdobia viedla k opakovanému vlhkému prostrediu v nízkych marťanských šírkach, po ktorom nasledoval častý výskyt slanej vody, keď teploty v regióne klesli.

Qin povedal, že objav poskytuje kľúčový dôkaz tekutej vody v nízkych zemepisných šírkach Marsu, kde sú povrchové teploty relatívne teplé a vhodnejšie pre život ako vysoké zemepisné šírky.

Poskytuje tiež informácie pre návrh budúcich stratégií prieskumu pre rovery na Marse. Keďže slaná voda kedysi existovala v rôznych zemepisných šírkach na povrchu Marsu, prioritu by mali mať mikróby tolerantné voči soli v budúcich misiách hľadajúcich existujúci život na Marse, uviedli vedci v štúdii.

Ako vyrábajú elektriku v Číne.

25.03.2025

V súčasnosti v Čínskej ľudovej republike sa vyrába elektrina z týchto zdrojov: vietor – 11,9 percenta voda – 9,79 percenta atómová – 5,0 percent slnečná – 4,85 percenta obnoviteľné zdroje spolu 26,54 percent + 5 percent atómové elektrárne, tepelné zdroje – 68,45 percent. Tieto údaje sú z januára a februára tohto roku. Za prvé dva mesiace sa [...]

Kde sa podel žilinský Lenin?

23.03.2025

Spomienky na Žilinu a kontroverzné odstránenie busty V. I. Lenina Ako chlapec som vyrastal v Žiline a s nostalgiou si spomínam na zmeny, ktorými mesto prešlo od sedemdesiatych rokov 20.storočia. Pri prezeraní aktuálnych fotografií cez Street View som si uvedomil, ako sa mesto zmenilo. Jednou z najvýraznejších zmien bolo odstránenie monumentálnej busty V. I. Lenina, ktorá [...]

Číňania začali vyrábať svoj vlastný CPU 3B6600.

22.03.2025

CPU Loongson 3B6600 je najnovším CPU od čínskeho výrobcu IO Loongson Technology. Loongson sa dlhodobo snaží, aby ich CPU dosiahli úroveň výkonu porovnateľnú s procesormi Intel Core i5 a i7 12. a 13. generácie. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi ide o výrazný krok dopredu.Architektúra 3B6600:CPU využíva internú architektúru inštrukčnej sady LoongArch (ISA) spoločnosti [...]

Moskva, Ruska, ruskí obyvatelia, červené námestie, Rusi

V Rusku sa stáva nacionalizmus normou. Úrady volajú po rasovej čistote, firmy berú len ľudí slovanského vzhľadu

29.03.2025 16:40

Rasizmus v Rusku sa prejavuje nielen v personálnej politike, ale aj v každodennom živote.

Hegseth, Jennifer Rauchetová

Ďalší škandál v Pentagóne. Minister obrany bral manželku na spravodajsky citlivé rokovania

29.03.2025 15:50

Hegsethovo ministerstvo pritom čelí kritike kvôli zaobchádzaniu s citlivými informáciami.

zemetrasenie , thajsko

Slovenská nadácia spustila zbierku na pomoc ľuďom v Mjanmarsku a Thajsku po zemetrasení

29.03.2025 14:50

Nadácia súčasne upozornila, že v postihnutých oblastiach sa zrútili dve medzinárodné letiská, cesty sú zablokované a poškodené.

starlink, vojna na Ukrajine, satelit

Kde sme zapli Starlink, tam padali bomby. Ukrajinskí vojaci vinia Muska z prezradenia ich pozícií

29.03.2025 13:45

Vojaci sa rozhodli otestovať, či existuje spojenie medzi použitím Starlinku a útokmi nepriateľa.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 943
Celková čítanosť: 3127231x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy