Sonda Zhurong našla vodu v nízkych zemepisných šírkach Marsu.

PEKING 30. apríla (Sin-chua) – Čínsky marsovský rover Zhurong poskytol kľúčový pozorovací dôkaz tekutej vody v nízkych marťanských zemepisných šírkach, najteplejších oblastiach na červenej planéte, podľa novej štúdie publikovanej tento týždeň v časopise Science Advances.

Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve tekutej vody na rannom Marse, ale dramatické klimatické zmeny viedli k veľmi nízkemu tlaku a obsahu vodnej pary, čo sťažilo udržateľnú existenciu tekutej vody na súčasnej planéte. Vedci sa domnievajú, že voda tam teraz môže existovať iba v pevnej alebo plynnej forme.

Kvapky pozorované na robotickom ramene pristávacieho modulu Phoenix Mars pristávacieho modulu NASA však dokazujú, že slaná tekutá voda sa môže objaviť v lete vo vysokých zemepisných šírkach na Marse. Numerické simulácie tiež naznačujú, že v určitých oblastiach Marsu sa môžu krátkodobo vyskytnúť klimatické podmienky vhodné pre kvapalnú vodu. Dôkazy o tekutej vode v nízkych zemepisných šírkach planéty, kde sú povrchové teploty najvyššie, však stále chýbajú.

Zistenia z roveru Zhurong teraz vypĺňajú túto medzeru.

Zhurong je súčasťou čínskej prieskumnej misie Tianwen-1 Mars. Na Utopia Planitia, rozľahlej planine na severnej pologuli Marsu, pristál 15. mája 2021. Prešiel približne 2 kilometre a odoslal na Zem prúd údajov, kým sa prepol do spiaceho režimu. Miesto pristátia bolo v oblasti Marsu s nízkou zemepisnou šírkou.

Skupina viac ako 20 výskumníkov z Čínskej akadémie vied odvtedy použila údaje získané kamerami a detektormi na palube roveru na štúdium rôznych povrchových prvkov a materiálového zloženia dún v pristávacej oblasti.

Na povrchu dún našli niektoré dôležité morfologické znaky, ako sú kôry, trhliny, granulácia, polygonálne hrebene a pásová stopa. Analýza údajov odhalila, že povrchová vrstva duny je bohatá na minerály vrátane hydratovaných síranov, hydratovaného oxidu kremičitého a ferrihydritu.

„Podľa nameraných meteorologických údajov z roverov Zhurong a iných Marsových roverov sme usúdili, že tieto charakteristiky povrchu dún súvisia so zapojením tekutej slanej vody vytvorenej následným topením námrazy a snehu padajúceho na povrchy dún s obsahom soli, keď dôjde k ochladeniu. “, povedal vedúci výskumník Qin Xiaoguang, ktorý pracuje v Inštitúte geológie a geofyziky akadémie.

Qin vysvetlil, že soli v dunách spôsobujú, že mráz a sneh sa pri nízkych teplotách topia a vytvárajú slanú tekutú vodu. Keď slaná voda vyschne, vyzrážané hydratované minerály viažu častice piesku za vzniku pieskových agregátov a kôry. Kôra je potom ďalej popraskaná zmršťovaním. Proces sa neskôr opakuje, výsledkom čoho sú hrebene a pásiky na povrchu kôry.

V štúdii výskumníci odhadli, že duny Zhurong boli vytvorené asi pred 400 000 až 1,4 miliónmi rokov. Výmena vodnej pary medzi vyššími a nižšími zemepisnými šírkami počas tohto obdobia viedla k opakovanému vlhkému prostrediu v nízkych marťanských šírkach, po ktorom nasledoval častý výskyt slanej vody, keď teploty v regióne klesli.

Qin povedal, že objav poskytuje kľúčový dôkaz tekutej vody v nízkych zemepisných šírkach Marsu, kde sú povrchové teploty relatívne teplé a vhodnejšie pre život ako vysoké zemepisné šírky.

Poskytuje tiež informácie pre návrh budúcich stratégií prieskumu pre rovery na Marse. Keďže slaná voda kedysi existovala v rôznych zemepisných šírkach na povrchu Marsu, prioritu by mali mať mikróby tolerantné voči soli v budúcich misiách hľadajúcich existujúci život na Marse, uviedli vedci v štúdii.

Ruský rubeľ je stabilnou menou.

21.07.2025

Ruská Federácia nedávno dostala ďaľšie sankcie od EÚ a ukazuje sa, že tie sankcie vôbec nefungujú. Ruský rubeľ sa stabilizoval a jeho cena je cca 78 rubľov za americký dolár. Západ nedokáže zatriasť ruskou ekonomikou, keďže ruská ekonomika sa preorientovala na krajiny BRICS. Dokonca sa jej po ekonomickej stránke lepšie darí ako pred začatím špeciálnej vojenskej [...]

Ako sa žije v súčasnom Rusku?

20.07.2025

Ako si zachovať kritický pohľad na mediálne správy o Rusku? Na YouTube som narazil na video, v ktorom cudzinec žijúci v Rusku popisuje aktuálnu ekonomickú situáciu a každodenný život v tejto krajine. Naše médiá často tvrdia, že ruská ekonomika kolabuje a život tam je údajne neznesiteľný. Realita zachytená v tomto videu však vyznieva inak – nie všetko sa tam zdá byť [...]

USA uvalili na japonské autá 25% clá.

14.07.2025

Americká ekonomika musí byť v mimoriadne zlej situácií, keď sa rozhodla uvaliť na japonské autá tak vysoké clá. Američania sa rozhodli bojovať nie len proti japonským autám, ale proti celému svetu. Importérom z celého sveta sa vyhrážajú a zavádzajú clá, aby sa z tejto katastrofálnej ekonomickej situácie dostali. Amerika je v totálnom ekonomickom kolapse, nedokáže [...]

protikorupčný zákon, ukrajina, protest

Masívna vlna odporu: Ľudia po celej Ukrajine protestujú proti Zelenskému

23.07.2025 22:10

Prezident po kritike z domova i zo strany Európskej únie sľúbil obnoviť nezávislosť protikorupčných agentúr.

planéta, Zem, zemeguľa, reliéf, vesmír, Čukotka, Aljaška, Beringov prieliv, 3D, NASA

Ľudstvo do štvrtka spotrebuje ročnú zásobu prírodných zdrojov

23.07.2025 18:55

Vlani pripadol tzv. Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme (Earth Overshoot Day) na 1. august.

Izrael / Pásmo Gazy /

Izrael popiera zodpovednosť za hlad v Pásme Gazy, je to vraj dielo Hamasu

23.07.2025 18:07

Hovorca vlády David Mencer obvinil palestínske militantné hnutie Hamas z toho, že zámerne vytvára krízu.

Putin

Zomrela Putinova spolužiačka, šéfka ruského najvyššieho súdu

23.07.2025 17:50

Šéfkou najvyššieho súdu sa stala vlani v apríli a údajne pokračovala v práci počas liečby.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 972
Celková čítanosť: 3259469x
Priemerná čítanosť článkov: 3353x

Autor blogu

Archív

Odkazy