Založ si blog

Čína vyšle sondu na Mars, ktorá sa vráti domov so vzorkami z Marsu.

Čínski vedci vyvinuli numerický model na simuláciu atmosférického prostredia Marsu, ktorý ponúka výskumnú podporu pre čínsku misiu na získanie vzoriek z Marsu.

Štúdia, nedávno publikovaná v časopise Chinese Science Bulletin, uviedla, že Čínsky národný vesmírny úrad plánuje priviesť vzorky z Marsu späť na Zem okolo roku 2028.

Na poskytnutie informácií o meteorologických podmienkach pre pristátie kozmickej lode vedci z Ústavu fyziky atmosféry Čínskej akadémie vied navrhli a postavili „GoMars“, globálny otvorený planetárny atmosférický model pre Mars.

Použili model na replikáciu troch kritických cyklov atmosféry Marsu – prachu, vody a oxidu uhličitého – a potvrdili ho na základe pozorovaní Zhurongu, čínskeho marsovského roveru a pristávacích modulov Viking 1 a 2 NASA, ako aj Súbor údajov opätovnej analýzy Open-MARS, globálny záznam počasia na Marse.

Výsledky štúdie ukázali, že model GoMars úspešne reprodukoval jedinečné charakteristiky povrchového tlaku na Marse, ako ich zaznamenal rover Zhurong a dva pristávacie moduly Viking. Okrem toho má model dobrý simulačný výkon pre povrchovú teplotu, zónový vietor, polárny ľad a prach.

S rastúcou komplexnosťou prieskumov Marsu rastie dopyt po predpovediach počasia na Marse. Výskumný tím uviedol, že bude ďalej študovať poveternostné procesy, ako sú prachové búrky na planéte, aby ponúkol možnú podporu pre budúce misie na Mars, pristátie na Marse s posádkou a rozvoj zdrojov na planéte.

Čínsky Tianwen 1, ktorý bol vypustený 23. júla 2020, zložený z orbitera, landeru a roveru, dorazil na Mars vo februári 2021. Rover Zhurong zišiel zo svojej pristávacej plošiny na povrch Marsu 22. mája 2021 a skúmal odvtedy červenú planétu.

Vedúci výskumu Wang Bin uviedol, že misia Tianwen 3 bude zahŕňať úlohy pristátia, odberu vzoriek a návratu, čo si vyžaduje podrobné informácie o atmosférických podmienkach na Marse.

Minulý rok bol pre silný prach odstavený rover Insight zo Spojených štátov a čínsky rover Zhurong a kamienky zachytené v piesočnej búrke poškodili veterný senzor na americkom roveri Perseverance.

Od 60. rokov 20. storočia sa mnohé krajiny zaviazali k vývoju modelov atmosféry Marsu.

„Prachový cyklus na Marse je rovnako dôležitý ako kolobeh vody na Zemi,“ povedal Wang a zdôraznil, že prašné počasie malo významný vplyv na pristávanie, odlet, komunikáciu, dodávky energie a vybavenie sond na Mars.

  1. mája minulého roku sa Zhurong prepol do kľudového režimu po tom, čo na povrchu Marsu prešiel približne 1 921,5 metra. Podľa odborníkov bola príčina nečinnosti Zhurongu nejasná, ale satelitné fotografie ukázali, že jej solárne panely boli pokryté prachom.

„GoMars možno použiť na simuláciu aktivity prachu pred a po dormancii roveru, čo môže poskytnúť údaje o atmosférickom prostredí na analýzu možných príčin pokoja,“ povedal Wang.

Oveľa viac ako len analýza prašného počasia môže model fungovať ako „virtuálny Mars“. Keďže údaje o pozorovaní na Marse sú zriedkavé, vedci potrebujú simulačné údaje, aby sa dozvedeli o planéte a potom im pomohli vybrať vhodné oblasti pristátia a navrhnúť rovery.

„Napríklad, GoMars môže simulovať teploty pristávacej zóny a vedci môžu tieto údaje použiť na navrhnutie materiálov, ktoré sú vhodné na stavbu Mars roverov, aby sa vyrovnali s extrémnym chladom,“ vysvetlil Wang.

79 rokov od pádu 3. ríše.

08.05.2024

Pred 79 rokmi 3.ríša kapitulovala. Hitlerovské Nemecko sa pred 79 rokmi definitívne zrútilo. Prečo Hitler prehral vojnu so Sovietskym Zväzom? Vojenská technologická prevaha ZSSR sa ukázala ako rozhodujúca. Keď sa pýtali maršála Keitela (tvorca vojenskej operácie Barbarossa) kedy si uvedomil, že Nemecko prehrá túto vojnu tak jednoznačne odpovedal, že po moskovskej operácii v [...]

Čína už nepotrebuje západné čipy na tréning údajov pre AI, robia to domácimi čipmi, superpočítačmi.

05.05.2024

Čína dosahuje pokrok vo využívaní superpočítačov a domácich čipov umelej inteligencie na trénovanie údajov AI, keďže sa vyrovnáva s obmedzeniami, ktoré uvalili Spojené štáty na vývoz najpokročilejších čipov AI americkej spoločnosti Nvidia do krajiny, uviedli odborníci a vedúci predstavitelia spoločnosti. Ich komentáre prišli po tom, čo China Mobile v nedeľu [...]

Najnebezpečnejšia teroristická organizácia na svete.

01.05.2024

Kto to vlastne je? Pozrite si video v ktorom sa hovorí, kto to je a prečo je to najnebezpečnejšia teroristická organizácia na svete. Toto urobila táto teroristická organizácia 27. septembra 2008, doobeda 11:25. Celé vysvetlenie je uvedené v tomto videu. Čo na to hovorí takzv. západný svet? https://www.youtube.com/shorts/w2QZUKLjpcg

Belgicko EÚ Summit Dvojdňový, fico, orbán

Orbán zneužíva atentát na Fica vo volebnej kampani

17.05.2024 08:24

Z levického páchateľa spravil google prekladač ľavicového a pravicový maďarský premiér sa toho ihneď chytil.

Pellegrini, Čaputová, Fico, atentát, vyhlásenie

Pellegrini prehovoril o emotívnych detailoch stretnutia s Ficom: Existuje Slovensko do atentátu a Slovensko po ňom

17.05.2024 07:00

Pellegrini označil stretnutie s Ficom v nemocnice za veľmi emotívne.

Čaputová, Pellegrini, vyhlásenie, atentát

Kuciak, Tepláreň a útok na Fica. Expert vysvetľuje, či sa násilie môže stať na Slovensku normou

17.05.2024 06:05

Český expert na extrémizmus Jan Charvát hovorí o tom, aký vplyv môže mať na Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 834
Celková čítanosť: 2735814x
Priemerná čítanosť článkov: 3280x

Autor blogu

Archív

Odkazy