Čo chce Donald Trump dosiahnuť?

High_standard_of_living

Donald Trump sa snaží obnoviť v Amerike obdobie prosperity z minulosti. Pamätá si povojnové zlaté časy, keď bežný americký robotník dokázal uživiť svoju manželku a deti, rodiny vlastnili domy a autá a chudoba bola takmer neznáma. Americký priemysel vtedy produkoval tretinu svetového bohatstva.

Trumpa znepokojuje súčasná životná úroveň obyčajných Američanov. Ľudia čelia vysokým cenám a neustálej inflácii, tradičné odborové hnutia sa rozpadli a prosperujúce firmy presunuli výrobu mimo USA. V dôsledku toho je v Amerike nedostatok dobre platených pracovných príležitostí, keďže mnohé z nich boli presunuté na „medzinárodný trh práce“. Jeho plánom je priviesť tieto firmy späť do Ameriky a obnoviť jej ekonomickú silu. Na dosiahnutie tohto cieľa uvaľuje clá, aby motivoval firmy k návratu. Rozčuľuje ho, že americké spoločnosti odchádzajú do zahraničia za lacnejšou pracovnou silou.

Myslím si však, že jeho snaha nebude úspešná. Kapitalizmus sa vyvinul do globálnej podoby, kde sa firmy snažia znižovať náklady využívaním lacnejšej pracovnej sily kdekoľvek kde je to možné. Trump neberie do úvahy, že svet sa posunul ďalej a staré dobré časy sa do Ameriky už pravdepodobne nevrátia.

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Konflikt Pakistan - India

V Kašmíre pokračujú letecké útoky. Rubio volal do Pakistanu aj Indie. USA do konfliktu nezasiahnu, odkazuje Vance

09.05.2025 07:37

S oboma stranami spomínaného konfliktu telefonicky hovoril americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

Robert Prevost /  Lev XVI /

Nový pápež má v politike jasno. Jeho staré príspevky na sieťach prekvapujú. Čo si myslí o Trumpovi a Vanceovi?

09.05.2025 06:55

Vatikán potvrdil, že účet je autentický a patril Prevostovi, ktorý sa narodil v Chicagu.

Červené námestie, Rusko, prehliadka, Deň víťazstva, Moskva

Rusko oslavuje porážku nacistického Nemecka, hlavným hosťom je podľa Putina čínsky prezident

09.05.2025 06:49

Rusko si v piatok vojenskou prehliadkou na Červenom námestí v Moskve pripomenie 80. výročie porážky nacistického Nemecka.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj telefonoval s Trumpom: Moskva musí ukázať ochotu na 30-dňové prímerie, až potom budeme rokovať

09.05.2025 06:00, aktualizované: 07:26

Kyjev podmieňuje rokovanie s Moskvou "v akomkoľvek formáte" zastavením bojov na 30 dní. Prímerie chce aj Trump a hrozí Rusku sankciami, ak nebude dodržiavané.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 954
Celková čítanosť: 3167585x
Priemerná čítanosť článkov: 3320x

Autor blogu

Archív

Odkazy